Ads[no]

Ads[no]

6 Şubat 2017

Almanya Dışişleri Bakanı'ndan Demirtaş'a mektup; Sevgili Selahattin...

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Edirne'de tutuklu bulunan HDP'nin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a bir mektup yazdı ve onur konuğu olarak Berlin'e davet etti. 


Almanya'nın hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı, cezaevinde olduğunu ve gelemeyeceğini bilmesine rağmen dayanışma amacıyla 12-13 Mart'ta Berlin'de düzenlenecek "Geleceğimizi Şekillendirmek - Özgürlük, Adalet ve Dayanışmanın Hüküm Sürdüğü Bir Dünya İçin" başlıklı konferansa onur konuğu olarak davet etti.

Gabriel, davetini, imzaladığı 30 Ocak 2017 tarihli resmi bir mektupla HDP'ye iletti. Daha önce de görüştüğü Demirtaş'a "Sevgili Selahattin" diye seslenen Alman Dışişleri Bakanı, "Seni Berlin'de ağırlamak benim için çok büyük bir zevk olacaktır" dedi.

Gabriel ayrıca Demirtaş'a, "Güçleri birleştirme ve görevlerin üstesinden gelme" çağrısında bulunarak, "Seni aramızda görmek için sabırsızlanıyorum" diye seslendi.

CNN Türk'te yer alan habere göre, Sigmar Gabriel'in mektubunu, HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Hişyar Özsoy yanıtladı.

Hişyar Özsoy, davet için teşekkür etti, Demirtaş'ın içinde bulunduğu durumu açıkladı ve konferansa Van Milletvekili Tuğba Hezer, kendisi ve HDP Avrupa Temsilcisi Faruk Doru'dan oluşan bir heyetle katılmaktan mutluluk duyacaklarını söyledi.

Eski Avrupa Parlamentosu Başkanı ve Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) başbakan adayı Martin Schulz'a "yeni siyasi kariyerinde" HDP adına başarı dileklerini de ileten Özsoy, Gabriel'in davetinin Demirtaş'a avukatları üzerinden iletileceği bilgisini de verdi.

13 Kasım 2009'da SPD Genel Başkanlığı'na seçilen Gabriel, 17 Aralık 2013'ten bu yana Başbakan Yardımcısı, 27 Ocak 2017'den bu yana ise Almanya Federal Dışişleri Bakanı. Gabriel, 1999-2003 yılları arasında Aşağı Saksonya Başbakanlığı, 2013-2017 yılları arasında ise Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı yapmıştı.

Demirtaş, Gabriel'le daha önce 29 Eylül 2016'da Berlin'de, yine Alman bakanın resmi daveti üzerine görüşmüştü.
Almanya Dışişleri Bakanı'ndan Demirtaş'a mektup; Sevgili Selahattin... Reviewed by ZEReditor II on 6.2.17 Rating: 5 Almanya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Edirne'de tutuklu bulunan HDP...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.