Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'den Demirtaş'a davet

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı Berlin’deki Uluslararası İlerici İttifak Kongresi’ne davet etti.


Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı Berlin'deki Uluslararası Sosyal Demokrat ve Sosyalist Parti Kongresi'ne davet etti.

Davet, SPD Sözcüsü tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Dünyanın her köşesinden sosyal demokrat ve sosyalist partilerin yer aldığı İlerici İttifak (Progressive Alliance) olarak bilinen Kongre, 12 ve 13 Mart tarihlerinde Berlin'de düzenlenecek.

Hişar Özsoy: Davet Demirtaş'a İletildi

SPD tarafından doğrulanmadan önce Bild gazetesinde yer alan haberde, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişar Özsoy'un Gabriel'in davetini avukatları aracılığı ile Selahattin Demirtaş'a ilettiği belirtildi.

Özsoy, gazeteye yaptığı açıklamada "Bu dayanışma için Sigmar Gabriel'e teşekkür ediyoruz. Benim de aralarında olacağım bir delegasyon Demirtaş adına Kongre'ye katılacak ve bir mektup iletecek" diye konuştu.

Yakında SPD Genel Başkanlığı'nı bırakacak olan Gabriel'in bu davetinin, Türkiye ile Almanya arasında yeni bir gerginliğe yol açmasından endişe ediliyor.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ 4 Kasım tarihinde tutuklanmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanı'ndan Demirtaş'a mektup; Sevgili Selahattin...

Daha önce de Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, cezaevinde bulunan Demirtaş'a mektup yazmıştı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler