Abdulkadir Selvi: Evet rüzgarı tersine döndü!

Abdulkadir Selvi, AK Parti'nin yaptırmış olduğu anket sonuçlara değinerek yaptığı değerlendirmede "rüzgar tersine dönüyor" ifadesini kullandı.


Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, "Evet rüzgârı tersine döndü" başlıklı yazısında, şu ana kadar yapılan AK Parti anketlerinden çıkan "yüzde 60 evet" gibi sonuçların gerçek dışı olduğunu, anketlerde çıkan "evet" oranının yüzde 51-54 arasında olduğunu ileri sürdü.

Abdulkadir Selvi, yapılan anketler için ise "rüzgar tersine dönüyor" açıklamasında bulundu.

Abdulkadir Selvi'nin yazısındaki ilgili kısım şöyle:

"Referandumda halkın nabzını tutmak için sürekli olarak anketler yapılıyor. Şu ana kadar ‘Evet’leri yüzde 51-54 arasında gösteren sonuçlar gelmiş. Ancak ‘Evet’ oylarının oranı yüzde 55’i hiç geçmemiş.

Referandum kampanyası henüz başlamadı ama milletin kararı yavaş yavaş şekilleniyor. ‘Evet’ cephesinde son 2 hafta olumsuz gelişmeler yaşandı. İlk defa rüzgârın tersine dönmeye başladığı söyleniyor. Özellikle İstanbul ve Ankara’da son 2 hafta ‘Evet’ cephesinde bir gerileme yaşanmaya başladı. Bu oranın yüzde yarım mı, yoksa 1 mi olduğu belli değil. Ama parti yönetimi çok az bir oran olsa dahi bu durumu önemsiyor.

Peki olumsuz bir hava esmesine neden olan gelişme ne?

1- ‘Hayır’ diyenlerin PKK, DAEŞ ve FETÖ’cü olarak gösterilmesi

2- KHK’larla akademisyenlerin ihracı.

3- Varlık Fonu tartışmaları.

4- Meral Akşener’in Çanakkale’de konuşturulmaması. 

Bu gelişmeler tek adamlık, otoriterleşme gibi olumsuz algıları güçlendiren eylemler olarak görünüyor. 

AK Parti 2011 seçimlerinde benzer bir durum yaşamıştı. Kılıçdaroğlu üzerinden girilen soy sop tartışması oyları aşağıya çekmeye başlamıştı. Bu durumun tespit edilmesi üzerine Erdoğan söylemini değiştirip, kucaklayıcı bir dil kullanmış, ibre tersine dönmüştü."