ABD: Rakka'da mükemmel bir yol katettik, kuşatma bitmek üzere!

ABD öncülüğündeki Koalisyon Güçleri Sözcü Albay John Dorrian Rakka Operasyonu'nda kuşatma aşamasının sonlanmak üzere olduğunu söyledi.


ABD öncülüğündeki Koalisyon Sözcüsü Albay Dorrian Rakka operasyonunun kuşatma aşamasının sonlanmak üzere olduğunu duyurdu.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kuşatma operasyonunun 3. aşamasında olduklarını duyurdu.

Uluslararası Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Dorrian "Şehre yaklaşmak için kuşatma aşaması üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Bu mücadelenin temel parçalarından biri. Suriye Arap Koalisyonu ve Demokratik Suriye Güçleri ile bu süreci işletiyoruz." açıklamasında bulundu.

Rakka'nın IŞİD'den kurtarılması için operasyonun yapılacağı zamana dair bir bilgi vermekten kaçınan Albay Dorrian "mükemmel bir yol katedildiğine inanıyoruz" dedi.


Albay Dorrian açıklamasında "Kritik bir nokta ise Rakka'nın izole edilmiş olması, düşman aynı zamanda El Bab'da baskı altında. Ayrıca rejim ve Rus güçleri tarafından Deyrezzor'da ve Suriye'nin başka bölgelerinde baskı altındalar. Musul'da tamamen kuşatılmış durumdalar. Yani görüyoruz ki düşman bulunduğu her noktada boğulmuş durumda. Bu onlar için verili bir zamanda çözebilmek için çok fazla sorun demek" dedi.

DSG'den Rakka'ya hızlı ilerleyiş; Kent merkezi sadece 5 km uzaklıkta!