ABD: Ortadoğu'da terörü en fazla destekleyen ülke İran

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Japonya'ya yaptığı ziyarette İran'ın Ortadoğu'da terörü en fazla destekleyen ülke olduğunu söyledi.


ABD Savunma Bakanı James Mattis, Japonya'nın başkenti Tokyo'da mevkidaşı Tomomi İnada ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Donald Trump yönetiminin eski ABD yönetimlerinin ABD-Japonya güvenlik anlaşmalarına bağlı kalacağını belirtti.

"Japonya, bölgesel güvenlik ve ABD-Japonya ortaklığına kayda değer katkılarda bulunmuştur. ABD, Japonya'nın katkılarını derinden takdir ediyor" diyen Mattis, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki yapay adaları silahlandırmasını da eleştirdi, ancak ABD'nin bu konuda askeri bir eyleme girişmesinin uygun olmayacağını ifade etti.

Mattis, İran ile ilgili olarak da "İran, Ortadoğu'da terörü en fazla destekleyen ülke. İran'a, eylemlerinin birçok insanın dikkatini çektiğinin anlatılması gerekiyor" açıklamasında bulundu.

ABD'nin İran'ın eylemlerini görmezden gelemeyeceğini dile getiren James Mattis ancak Washington yönetiminin buna Ortadoğu'daki askerlerini artırarak cevap vermeyi planlamadığını da sözlerine ekledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler