"ABD'nin vize yasağı, Kürdistan’ı kapsamamasını ümit ediyordum"

ABD’nin Irak Eski Büyükelçisi Zalmay Halilzad, ABD Başkanı Donald Trump’ın 7 ülkeye getirdiği vize yasağının Kürdistan’ı kapsamaması gerektiğini söyledi.


Donald Trump, güvenlik gerekçesiyle Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşları ile göçmenlerin ülkeye girişinin yasaklayan bir karara imza atmıştı.

K24’e konuşan ABD’nin Bağdat Eski Büyükelçisi Zalmay Halilzad, ABD’nin Irak’ı da kapsayan vize yasağının Kürdistan’ı bağlamamasını umduğunu ifade ederek vize yasağının doğrudan Kürtlere karşı verilmiş bir karar olmadığını ancak yine de kararın Kürtleri de içine almasından üzüntü duyduğunu belirtti.

Kürtler Bu Karara Alınmamalı

Vize yasağı uygulamasının direkt olarak Irak Kürdistan’ına karşı verilmiş bir karar olmadığını ve Kürtlerin söz konusu karardan alınmaması gerektiğini söyleyen Halilzad, "ABD yönetimi terör sorununa çok hassas yaklaşıyor ve Başkan Trump, seçim kampanyasında da böyle bir karara imza atacağını beyan etmişti" ifadesini kullandı.

Vize yasağının amacına değinen Halilzad, kararın, ABD’ye girenlerin kimler olduğunu ve gelenlerin ülke güvenliğine tehdit oluşturup oluşturmadığını anlamak üzere alındığını söyledi.

"Bu yasağın Irak Kürdistan’ını kapsamamasını ümit ediyordum" diyen Eski Büyükelçisi, ABD’nin Kürtlerle iyi ilişkiler içinde olduğunu ve Kürtlerin ABD’nin bölgedeki değerli müttefikleri arasında bulunduğunu söyledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler