ABD'nin, DSG'ye 'zırhlı araç' desteği sürüyor

ABD’nin Suriye ve Rojava'da YPG’nin başat rol aldığı Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) gönderdiği zırhlı araçlar kullanılmaya başlandı.


DSG’nin Başkan Donald Trump döneminde ABD’nin desteğinin daha fazla olacağına kanıt olarak gösterdiği zırhlı araçlardan bir parti daha geçen hafta Suriye’ye ulaştı.

IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon, DSG’ye Trump’ın başkanlık görevine başlamasının ardından zırhlı araç temin etmiş, DSG Sözcüsü Telal Silo, “Daha önce bu tarz bir destek almamıştık, hafif silahlar ve mühimmat alıyorduk. Yeni ABD liderliğinden, güçlerimize yönelik (öncekinden daha fazla) tam destek sinyalleri var” açıklamasında bulunmuştu.


ABD ise araçların DSG bileşenlerinden Suriye Arap Koalisyonu’na verildiğini savunmuş, önceki Başkan Barack Obama yönetimi sırasında gönderilen araçların sevkiyatının Trump döneminde tamamlandığını aktarmıştı.

Amerika’nın Sesi Radyosu’nun web sayfasında yer alan haber ve görüntülere göre, söz konusu zırhlı araçlardan geçen hafta bir partinin daha Suriye’ye ulaştı.


DSG’nin kendi üretimi olan zırhlı araçlar yerine artık ABD’nin gönderdiği modern zırhlı araçları kullandığı gözlendi.

DSG'nin Eski Zırhlı Araçları

DSG’ye gönderilen zırhlı araçlar, son aşamaya geldiği belirtilen Rakka operasyonunda kullanılmaya başladı.

ABD’nin başını çektiği koalisyon güçlerinin hava desteğiyle, ‘Fırat’ın Gazabı’ ismiyle operasyonu sürdüren DSG’nin Rakka’ya kuzeyden 23 kilometre kadar yaklaştığı ve son olarak Mışrafa köyünü IŞİD’den aldığı aktarıldı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler