ABD'li eski Bakan'dan Trump'a 'DSG' ve 'PKK' çağrısı!

ABD Dışişleri eski Bakan Yardımcısı Antony Blinken, Donald Trump yönetimine Rakka'nın IŞİD'den temizlenmesi için YPG'nin omurgasını oluşturduğu DSG'nin silahlandırması çağrısında bulunurken, PKK uyarısında da bulundu.


ABD Dışişleri eski Bakan Yardımcısı Antony Blinken, New York Times gazetesinde Rakka operasyonuyla ilgili bir makale kaleme aldı.  Antony Blinken, Rakka'nın ele geçirilmesinin IŞİD'e büyük bir darbe vuracağını belirterek, bunun mümkün olmasının tek yolunun Demokratik Suriye Güçleri'ni (DSG) silahlandırmak olduğunu yazdı.

ABD eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken bu silahların PKK'nin eline geçmemesi gerektiği uyarısında da bulundu.

Antony Blinken, "Amerikan Özel Kuvvetleri, Suriye Demokratik Güçleri'nin kendisine sağlanan kaynakları sadece Rakka için kullandığından emin olmalı" ifadesini kullandı.

Blinken Türkiye'nin Suriyeli Kürtlerden önce El Bab'ı ele geçirmeyi istediğini ve bunun için ABD'nin güçlü bir hava desteği sağlanması gerektiğini de yazdı.

ABD Dışişleri eski Bakan Yardımcısı Blinken, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde "güvenli bölge" oluşturma çabalarına destek verilmesi gerektiğini de kaydetti.

Trump'ın PKK'yle mücadele için Türkiye'ye verilen desteği iki katına çıkarması önerisinde de bulunan Blinken, Kandil'deki PKK liderlerinin yerlerinin tespit edilmesi konusunda Türkiye'ye yardım edilebileceğini belirtti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler