ABD, İran Devrim Muhafızları'nı 'terör örgütü' ilan etmeye hazırlanıyor

Donald Trump yönetimi, İran Devrim Muhafızları'nı "terör örgütü" ilan etmeye hazırlanıyor.


Reuters'e konuşan ABD'li yetkililer, Trump yönetiminin İran Devrim Muhafızları'nı 'terör örgütü' ilan edecek bir tasarı üzerinde çalıştığını belirtti.

Hükümete bağlı çeşitli birimlerin konu üzerinde çalıştığı, İran Ordusu'nun 'terör örgütü' ilan edilmesi durumunda ABD'nin İran'a yönelik halihazırdaki yaptırımlarına yenilerinin ekleneceği öne sürülüyor.

Haberde, Trump'ın şahin danışmanlarının İran'a yönelik yaptırımların sertleşmesini istediği, geçen hafta İran'ın balistik füze testinin ardından ilan edilen yeni yaptırımların yalnızca başlangıç olduğunu söyledikleri aktarılıyor.

Bir yetkili, yeni Beyaz Saray yönetiminin İran'ı ABD çıkarlarına net bir tehdit olarak gördüğünü, bu nedenle İran üzerindeki baskıyı artırmak için yollar aradığını belirtiyor. Ancak aynı yetkili, İran'ın bu yeni yaptırımlar karşısında alttan almayacağını, hemen ya da açık bir şekilde tepki vermeseler de, çatışmaların şiddetleneceğini söylüyor.

ABD'nin, nükleer anlaşmayı bozmak yerine, İran'ın Irak, Yemen, Lübnan ve Bahreyn'deki rolünü gündeme getirerek İran Devrim Muhafızları'nı vurmayı hedeflediği de gelen bilgiler arasında.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler