Talabani ile dayısı arasında Kürdistan Petrolü tartışması

Kürdistan Bölgesi'nde her partiden bir aday Yüksek Petrol Komitesi'nde yer alıyor. YNK adına Kubat Talabani Yüksek Petrol Komitesi'nde yer alıyor. Kubat Talabani aynı zamanda Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısıdır.

YNK'li ve Goran yetkililerinin Kürdistan petrol sırlarını, Batı ülkeleri ile gizli anlaşmaları, İran ve Irak'a vermesi, Irak hükümeti ile İran'ın bunları kullanarak o anlaşmaları bozmaya çalışması üzerine bu partilerin temsilcileri kendi partilerine artık petrol sırlarını anlatmamaya başladı.

Siyasi olarak İran'a yakınlığı ile bilinen bağımsız Kürdistan karşıtı Helo İbrahim Ahmet yeğeni Kubat Talabani'yi eleştirerek şu açık mesajı iletti;

"Yeğenim Kubat, sen her yerde benim petrol dosyasından haberim var diyorsun. Sen YNK'nin hükümetteki temsilcisisin, bunun için parti yönetimini bu konuda bilgilendirmen lazım. Fakat ne yazık ki Parti Politbüro üyeleri ve annenin bile petrol dosyasının içeriğinden haberi yok. Onlar ancak Wikileaks aracılığı ile bazı şeyleri öğrenebiliyorlar."

Kubat Talabani sosyal medya hesabı üzerinden dayısına verdiği cevapta şöyle dedi;

"Benim büyük ve değerli dayım benimle ilgili bir şey yazmış. Onun yazdıkları benim için önemlidir, burada bahsetmek istemiyorum ancak bu ona cevap vermeyeceğim anlamına gelmez. En kısa zamanda oturup onunla bu konuları konuşacağız. Kimse bu konuyu büyütmesin".

Yine Goran temsilcisi daha önce yaptığı açıklamada "Benim herşeyden haberim var, Kürdistan çıkarları için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Zaten burada olsaydım ve haberim olmasaydı, yetkilerimi kullanamaz olsaydım bu benim kişiliksiz olduğumu gösterirdi." demişti.

Celal Talabani'nin oğlu Kubat Talabani Kürdistan bağımsızlık projesini destekleyen, her koşulda hizmet eden YNK'li bir yönetici ve aynı zamanda Kürdistan Başbakan Yardımcısı'dır.

Kürdistan'da ulusal konuların karara bağlandığı komitelerde her partiden aday bulunur. Bu Ulusal komiteler KDP ve Başkan Barzani'nin gelecekte tarihe hesap verebilmesi adına kurulmuştur.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler