HPŞ Komutanı Haydar Şeşo: Barzani'nin emrindeyiz, Ezidi HBŞ'liler de gelecek.

Ezdihan Savunma Gücü (HPŞ) lideri Haydar Şeşo yaptığı açıklamada askeri güçlerinin artık Peşmerge Bakanlığı'na bağlandığını söyledi.

IŞİD'in (DAEŞ) Şengal'e saldırdığı dönem Haydar Şeşo komutasından kurulan Ezdihan Savunma Gücü (Hêza Parastina Ezdîxanê) Başkan Mesut Barzani'nin çağrısı üzerine Kürdistan Pemerge Bakanlığına balanmayı kabul etti.

Haydar Şeşo Başkan Barzani'nin önemli rolüne değinerek "IŞİD Şengal'i (SİNCAR) işgal ettikten sonra Başkan Barzani gecesini gündüzüne katarak Şengal ve Ezidiler için çalıştı. Bu da Ezidilerin geleceğe güvenle bakmasını, Kürdistan ve Peşmergeye güvenmesini sağladı, dert ve yasını hafifletti." ifadesine yer verdi.

Daha önce Celal Talabani'nin lideri olduğu YNK üyesi olan Haydar Şeşo açıklamasında "2 bin kişilik askeri gücümüz var. Bunların hepsi Ezidilerden oluşuyor. Bunlar Kürdistan Peşmerge Bakanlığı'na bağlanacak, emirlerini sadece Başkan Mesut Barzani'den alacak" şeklinde konuştu.
Haydar Şeşo açıklamasında "PKK ve YPG gibi yasal olmayan örgütlere katılan Ezidi gençlerimize iş imkanı sunulursa hepsi 2 ay içinde ayrılacak, çünkü onlar ekonomik yoksunluktan dolayı o güçlere katıldı" dedi.

Şengal (Sincar) Kaymakamı Mehme Xelil konuya ilişkin olarak "Haydar Şeşo'nun komutanlığını yaptığı askeri güçler resmi olarak Peşmerge Bakanlığın'na bağlanmıştır, resmi olarak Kürdistani bir güç olarak kabul edildi" dedi.
PKK Şengal Genel Komutanı Sait Hasan açıklamasında "Biz Şii Haşdi Şabi bünyesinde Irak merkezi hükümetine bağlı bir gücüz. Maaşımızı Şii Haşdi Şabi olarak alıyoruz" demişti. "Rojava, ismi Kürtleri anımsatıyor, Kuzey Suriye Federasyonu'ndan kaldırılmalıdır" diyen KCK Yöneticisi Rıza Altun ise açıklamasında "Ulusal Kongre Irak'ın toprak bütünlüğüne hizmet etmeli, Irak'ın birliğine yönelik siyaset doğru siyasettir, KDP yanlış yapıyor" demişti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler