21 STK 'mağdur edici taziye yemekleri' gündemiyle toplandı


Bugün (04.02.2017) toplanan 21 Sivil Toplum Kuruluşu'nun temsilcileri maddi ve manevi birçok mağduriyete sebep olan "taziyelerde verilen yemeklerin kaldırılması" konusunda bir toplantı düzenledi.

Taziyeler'deki yemek israfının önüne geçilmesi, dini boyutu ve sosyal sınıfları incitici hususunda ilk istişare toplantısını gerçekleştirdi.

Halka karşı mahcup olmamak için hakkın razı olmayacağı bir yola başvurmanın önüne geçilmek ve bu bağlamda maddi ve manevi birçok mağduriyete sebep olan ve maliyeti 25 ila 35 bin tl olarak değişen taziye yemeklerinin kaldırılmasına veya daha iyi bir çözüm bulunması adına 21 STK temsilcisi bir araya geldi.

Daha verimli olması için bir ekip kurup öncelikle İl müftüsü, ilçe müftüleri, kaymakamları ve her ilçede hatırı sayılır ve sözü dinlenir birkaç alim, münevver ve kanaat önderini tek tek ziyaret ederek konuyu iyice anlatmak ve onlardan öneri alıp tecrübelerinden istifade etmek.

Mardin il ve ilçe müftülerinin ve her ilçeden bir kaç alimin katılımıyla bir toplantı düzenlenmek ve bu doğrultuda tüm camilerde okutulması için müftülükle bir hutbe hazırlamak.

21 STK temsilcisi bu görüşmeleri kendi adlarına gerçekleştirmek için bir ekibin kurulmasını kararlaştırdı.

Bu ekibin Hikmet-Der YKB Ali ÖZGÜÇ, Vaiz Kemal KAHRAMAN, Eğitim Bir-Sen'den Tarık YILMAZ, İrfan-Der YKB Yusuf OKTAY, Platform sekreteri İsmail ALKAN ve Ohak-Der YKB M. Burhan HEDBİ'den oluşmasına oy birliğiyle karara bağladığını ve alınacak hayırlı kararlarını daha sonra basın ve yayın yoluyla halkımızla paylaşılacağını açıkladı...
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler