21 kent daha büyükşehir oluyor; Batman, Ağrı, Muş, Şırnak...

İçişleri Bakanlığı, 'büyükşehir' statüsünde düzenlemeye gidiyor. Artık büyükşehir olma kriteri 400 bine düşürerek 21 ilin daha büyükşehir olması için çalışma başlatıldı.


İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın büyükşehir sayısının artırılmasını istemesi üzerine uygulamaya geçti.

Hali hazırda 30 olan büyükşehir sayısının bu yıl içinde yapılacak yasal düzenleme ile 51’e çıkarılacağı belirtildi.

Sözcü'nün haberine göre, büyükşehir sayısının 30'dan 51'e çıkarılması için 700 bin nüfus ile büyükşehir olma kriterinin 400 bine düşürülmesi planlanıyor.

Bu düzenleme ile Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Kütahya, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman ve Osmaniye gibi 500 binin üzerinde nüfusu olan illerin yanı sıra nüfusu 400 binin üzerinde olan ve 400 bine yaklaşmakta olan Şırnak, Giresun, Isparta, Yozgat, Muş, Edirne, Aksaray, Kastamonu, Düzce gibi iller de büyükşehir oluyor.

Türkiye'de şu an 30 büyükşehir bulunuyor. Büyükşehir statüsü ilk olarak 1984 yılında Ankara, İstanbul ve İzmir'le başladı.

Bugün büyükşehir statüsündeki 30 şehir ise şöyle: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler