YPG'nin 20 yaşındaki İngiliz savaşçısı hayatını kaybetti

YPG'nin (Halk Savunma Birlikleri) İngiliz Vatandaşı olan savaşçısı 20 yaşındaki Ryan Lock hayatını kaybetti.


Rakka'yı IŞİD'den almaya yönelik düzenlenen operasyondaYPG öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) ilerleyişi sürerken, Koalisyon Güçleri'nin hava desteği ile devam eden operasyonda İngiltere vatandaşı olan 20 yaşındaki YPG Savaşçısı yaşamını yitirdi.

The Guardian’da yer alan habere göre, koalisyon güçlerinin hava desteği ile DSG’nin yürüttüğü Rakka operasyonunda İngiltere vatandaşı YPG'li Ryan Lock, Caber köyü yakınlarında 21 Aralık tarihinde yaşamını yitirdi.

The Guardian'a konuşan Lock'un babası Jon Lock, “Ryan, herkese yardımcı olmak için her şeyi yapan, çok sevecen ve sevgi dolu bir çocuktu. Onun altın gibi bir kalbi vardı” dedi.

İngiltere Vatandaşı YPG Savaşçısı Ryan Lock'un daha önce de Türk savaş uçaklarının YPG hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısında şarapnel parçaları ile yaralandığı belirtildi.


Lock'ın ailesini ziyaret eden Kürt heyetin içinde yer alan Mark Campbell BBC'ye yaptığı açıklamada, ailenin şu andaki en önemli önceliğinin oğullarının cenazesinin güvenli bir şekilde geri getirilmesi olduğunu söyledi.

Campbell, "Onlara, bu dileklerinin yerine getirilmesi için YPG'nin elinden geleni yapacağı sözünü verdik. İngiliz hükümetinin de Ryan'ın cenazesinin defin işlemleri için buraya getirilmesine yardımcı olmak amacıyla tüm diplomatik gücünü kullanmasını umuyoruz" dedi.
 
Kürt Güçleri ile birlikte IŞİD'e karşı mücadele ederken yaşamını yitiren ilk İngiliz vatandaşı olan Konstandinos Erik Scurfield'in babası da Lock ailesini ziyaret etti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler