YBŞ ve Şii Haşdi Şabi Şengal için İran'a gitti, Ezidi parlamenter tepki gösterdi

PKK'nin Şengal kolu YBŞ ve İran Generali Qasim Süleymani'nin kurduğu Şii Haşdi Şabi yöneticilerinin Şengal'in (Sincar) geleceğini görüşmek üzere İran'a gitmesine Ezidi Parlamenter Viyan Daxil tepki gösterdi.

Şii Haşdi Şabi milisleri Şengal'de YBŞ'nin hakim olduğu alanlarda faaliyet gösteriyor.
Irak Parlamentosu Milletvekilli (KDP'li Ezidi) Viyan Daxil, yaptığı açıklamada Şengal’in akıbetini Tahran’ın değil Erbil ve Bağdat’ın belirleyeceğini belirterek, Ezidiler adına Tahran’a gittiklerini öne süren heyete tepki gösterdi.

Kurdistan24 TV’de yayımlanan Basi Roj programına konuk olan Viyan Daxil, aralarında Haşdi Şabi ve YBŞ temsilcilerinin de bulunduğu bir grubun Tahran’a giderek Şengal’in geleceği konusunda görüşmeler yapmasına tepki gösterdi. Söz konusu heyetin ne Şengal’i ne de Ezidileri temsil etmediğini vurgulayan Ezidi Milletvekili Daxil, “Bunlar ancak, küçük bir Ezidi topluluğunu temsil edebilir” dedi.

Daxil, “Şengal’in sorunlarının çözümü için İran’a gitmeye gerek yok çünkü bu iç bir meseledir ve Tahran’dan önce Bağdat’a, Erbil’e gitmeliyiz. Buralarda çözüm için konuşabiliriz ancak” diye konuştu.
Şengal halkının, ne Haşdi Şabi ne PKK ne de YBŞ güçlerinin kentte kalmasından yana olmadığını vurgulayan Viyan Daxil, PKK ve YBŞ’nin Şengal’de ciddi sosyal sorunlara da yol açtığını belirterek “Ezidilik kültüründe çocukların ve kadınların silah altına alınmaları ve ailelerinden uzak tutulmaları kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

Kürdistan Peşmerge askeri güçleri Şengal'in yeniden inşa edilebilmesi için kent merkezini terk ederek çevresine yerleşirken, PKK'ye bağlı YBŞ ise halen kent merkezini askeri karargâh olarak kullanıyor. Bu yüzden ABD, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kurumlar inşaa süreci için harekete geçmeyi red ediyor.