Ads[no]

Ads[no]

26 Ocak 2017

YBŞ ve Şii Haşdi Şabi Şengal için İran'a gitti, Ezidi parlamenter tepki gösterdi

PKK'nin Şengal kolu YBŞ ve İran Generali Qasim Süleymani'nin kurduğu Şii Haşdi Şabi yöneticilerinin Şengal'in (Sincar) geleceğini görüşmek üzere İran'a gitmesine Ezidi Parlamenter Viyan Daxil tepki gösterdi.

Şii Haşdi Şabi milisleri Şengal'de YBŞ'nin hakim olduğu alanlarda faaliyet gösteriyor.
Irak Parlamentosu Milletvekilli (KDP'li Ezidi) Viyan Daxil, yaptığı açıklamada Şengal’in akıbetini Tahran’ın değil Erbil ve Bağdat’ın belirleyeceğini belirterek, Ezidiler adına Tahran’a gittiklerini öne süren heyete tepki gösterdi.

Kurdistan24 TV’de yayımlanan Basi Roj programına konuk olan Viyan Daxil, aralarında Haşdi Şabi ve YBŞ temsilcilerinin de bulunduğu bir grubun Tahran’a giderek Şengal’in geleceği konusunda görüşmeler yapmasına tepki gösterdi. Söz konusu heyetin ne Şengal’i ne de Ezidileri temsil etmediğini vurgulayan Ezidi Milletvekili Daxil, “Bunlar ancak, küçük bir Ezidi topluluğunu temsil edebilir” dedi.

Daxil, “Şengal’in sorunlarının çözümü için İran’a gitmeye gerek yok çünkü bu iç bir meseledir ve Tahran’dan önce Bağdat’a, Erbil’e gitmeliyiz. Buralarda çözüm için konuşabiliriz ancak” diye konuştu.
Şengal halkının, ne Haşdi Şabi ne PKK ne de YBŞ güçlerinin kentte kalmasından yana olmadığını vurgulayan Viyan Daxil, PKK ve YBŞ’nin Şengal’de ciddi sosyal sorunlara da yol açtığını belirterek “Ezidilik kültüründe çocukların ve kadınların silah altına alınmaları ve ailelerinden uzak tutulmaları kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

Kürdistan Peşmerge askeri güçleri Şengal'in yeniden inşa edilebilmesi için kent merkezini terk ederek çevresine yerleşirken, PKK'ye bağlı YBŞ ise halen kent merkezini askeri karargâh olarak kullanıyor. Bu yüzden ABD, Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer uluslararası kurumlar inşaa süreci için harekete geçmeyi red ediyor.
YBŞ ve Şii Haşdi Şabi Şengal için İran'a gitti, Ezidi parlamenter tepki gösterdi Reviewed by ZEReditor I on 26.1.17 Rating: 5 PKK 'nin Şengal kolu YBŞ ve İran Generali Qasim Süleymani'nin kurduğu Şii Haşdi Şabi yönet...

11 yorum:

 1. Koalisyon havadan karagahlarını vurmalı gerekirse kandilide pkk yı vurmak kardeş kavgası degidir bakınız rojovaya ordada şii milisler var esad var ama Kürd yok pkk iyi davranmayacaksın Kürdlere nasıl davranıyorsa aynı şekilde davranacaksın pkk medyası yalan ve propaganda sürekli düşmanlık yarı tanrıyım diye adamı Avrupda Amerikada her yerde anlatacasın sorgu görüntülerini avukat notlarını her dilde yayacaksın ve avrupa medyasına bunları göstereceksin koalisyon 1 ton luk bombalarla kandili özellikle iran sınırında büyük hava saldırıları düzenemeli.

  YanıtlaSil
 2. Şengal, Kurdistan ve Irak Hükümetlerini ilgilendiren bir sorundur. Iran’la ne ilgisi var?

  Bunu yapan PKK’dir. PKK artık İran’ın hizmetine girmis ve Kurdistan’ın çıkarlarına ters bir siyaset yapmaktadır. Iran’ın talimatıyla Şengal’de sorun çıkarmaktadır. Amaç Kürdistan’ın birliğini ve bağımsızlığını engellemektir. Bunu da Ezidileri kullanarak yapıyor.

  Güney’in Irak’tan ayrılmasına karşı çıkan Iran ve PKK’dir. PKK öylesine Iran’ın hizmetine girmiş ki İran’a karşı savaşan peşmergeleri bile katl etti.

  PKK’nin kumandası artık kemalıst Türkler ve İran uşağı Kurdlerin eline geçmiştir.

  20 yıl PKK’yi savunduk ama artık gerçek yüzünü tanımış olduk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bos bos konusmak ve onurlu Kürt savascilarimiz PKK`yi elestirmek kolay.
   Yürek varsa haydi git Kürt düsmanlari Tc ve Irani elestirde göreyim hele.
   Pkk`yi ihanet ile suclayanlarin kendi 7 ceddi ihanetci isbirlikcidir.
   PKK`nin Iran ile tek 1 anlasmasi var, PKK`nin Iran hududunda barinmasidir hepsi bu.
   Bir daha yorum yapmadan evvel iyice düsünüp arastiripta öyle tepkini ver, ondan bundan duydugun kocakari dedikodulara dayanarak degil.
   PKK kar kis demeden 40 yildir agir bedeller ödemekte, senin 20 yil Pkk`yi sözde desteklemen Kürt mücadelesine hic bir yarar katmaz, koruyuculuk oyunlarini terkedin.

   Sil
  2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

   Sil
  3. CHELLO ONLINE sana çok basit bir soru soracam: pkk nın iranla tek bir anlaşması var demişsinya neyin karşılığında iran hudunda barınıyor...buna karşılık irana ne veriyor?ya ne yüzsüzsünüz online che bu halk yemez artık...cheymiş hey malamıne acıtasyon yaparak bu halkın gençlerini harcatıyosun en acısıda ne isteiğinizi sizde bilmiyorsunuz...yeter artık

   Sil
 3. PKK'den bir şey anlayan varsa beri gelsin. Hey Allahım be günlere kaldık.

  YanıtlaSil
 4. Ait oldukalrı yere gitmişler. Yakışır onlara. Boşuna mı maaş alıyorlar? Bakalım ne talimat almışlar ve Kurdistan hükümetine karşı ne oyunlar sergileyecekler?

  YanıtlaSil
 5. Şengal’ı Kürdistan’dan ayırmak İran ve Irak’ın projesidir. YBŞde taşeronluk yapıyor. Öyle değilse, neden Peşmerge Bakanlığı’na bağlanmıyor da Işgalci devletin Haşdi Şabi’sine bağlanıyor? Bu nasıl kürdlük?

  YanıtlaSil
 6. Bu işbirlikçiler mi ezidileri koruyacak? YPG tanklara karşı keleşlerle Kobane’yi koruyamadı. Bunlar şengal’i keleşlerle nasıl koruyacak? Savaş uçakları ve tankalra karşı keleşlerle bir şehir yıkımdan ve katlıamdan korunamaz. Korumak için senin de savaş uçakları ve tanklara sahip olman lazım. Bunlara sahip olman için devlet olman lazım. Bir örgüte kım savaş uçakları ve tank satar?

  PKK, şırnex’i, Sur’u yıkımdan kurtarabildi mi keleşlerle?

  Ezdilerin ve genel olarak kürdlerin bunca katliam yaşamalarının tek sebebi devletsizliktir. Onun için YBŞ peşmergeye dahil olmalı. Guney Kurdistan’ın devletleşmesi, ezidiler için tek güvencedir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zavallılar şengalden kaçıp giden peşmergeyi ne çabuk unuttunuz o kaleşlerle ezidi leri korudular dahası yürekleriyle canlarıyla korudular peşmerge ne yaptı tankı topu oldugu halde korkak ördekler gibi kaçtı eee sonuçta batan gemiyi ilk fareler terk eder

   Sil
 7. Cehello serserisi, kurt toprağını kürdistandan ayırmak kime hizmet eder. Diyelim ki ayır di yarın iran irak orayı isteyecekler pkk vermezse ki seve seve verir irak savaş uçaklar öyle pkk mezarlığına dönüştürür ve pkk her zaman yaptığı gibi güney yani başkan berzani bize yardim etmiyor, kürtleri yine berzani aleyhine gaza getirip güneyi istikrarsızlık yaratacaktır.
  Pkk şengali kurtarmak için gelip pesmergeye yardim için gelmedi, gelip yerleşip kurdistani bağımsızlığını iranin emriyle geldi. Geldi yerleşti ve iranin emriyle peşmerge savaşmak için şii çetelerini emrine girdi. Peşmerge kesinlikle ayni isidi nasıl kürdistandan söktüyse pkk ye de ayni muamele edip savaşması lazim. Bu kardeş kavgası değil ihanet veter öyle savaş demek. Yani lanet olsun pkk ye ve onu destekleyen zombi karalı kürtlere de

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.