Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Heyeti, Kürdistan'a minnettar...

Başkan Mesud Barzani, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Başkanı Peter Maurer ve beraberindeki heyeti kabul etti.


Kürdistan Bölgesi Başkanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi Başkanı Peter Maurer, Kürdistan’a yönelik tehdit ve saldırıları fark ettiklerinden dolayı bölgede çalışmalarını yoğunlaştırmak istediklerini açıkladı.

IŞİD saldırısından kaçan göçmenlere ev sahipliği yapan Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne teşekkür eden Peter Maurer, Musul Operasyonu'nda tüm farklı din ve etnik toplulukların korunmasından övgüyle bahsetti.

Peter Maurer, Kürdistan Bölgesi’ndeki cezaevlerinin Uluslararası Kızıl Haç Komitesi üyelerine açılması ve yürüttükleri çalışmalarda Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin destek ve işbirliğinden duydukları memnuniyeti ifade etti.

Başkan Mesud Barzani ise uluslararası örgütlere her zaman kapılarının açık olduğunu dile getirerek, her türlü öneri ve işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Başkan Barzani, IŞİD saldırıları döneminde Kürdistan Bölgesi’ne sığınan gelen halkın, yurtlarının güvenliği sağlandıktan sonra topraklarına döneceklerini belirtti.

Ancak IŞİD saldırdığında örgütle işbirliği yaparak, adeta gizli hücreler gibi Peşmerge’yi arkadan hançerleyenlerin, Kürdistan Bölgesi’ne çok zarar verdiğini, bunların asla unutulmayacağını ve onların da sonunun IŞİD’le aynı olacağını sözlerine ekledi.