Ads[no]

Ads[no]

22 Ocak 2017

Ülkücüler hangi ülkelerin 'terör örgütü' listesinde?

Ülkücülerin CIA tarafından 'uluslararası terör grupları' listesine girdiğine dair söylentileri araştıran Odatv'den Şıvan Okçuoğlu, önemli bilgilere ulaştı. Şıvan Okçuoğlu'nun araştırmaları neticesinde, ülkücüler “faşist” ve “paramiliter” bir terör örgütü olarak kabul ediliyor ve hatta bu konu bir listede yer almanın ötesinde, ansiklopedik bilgi haline gelmiş.


Özellikle sosyal medyada dolaşan 'Ülkücüler terör örgütü listesine alındı' söylentisine ilişkin Odatv'de yer alan haberde şu ifadeler yer aldı: 

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bildiğimiz anlamda terör örgütlerinin her biri her ülke tarafından ''evet bunlar teröristtir'' diyerek bu kapsamda değerlendirilmiyorlar.

Ancak, bir ülke çıkıyor ve diyor ki, 'şu örgüt benim ülkemde terör faaliyetleri içerisindedir, ben bunların ideolojik yaklaşımlarından ve varsa eğer silahlı eylemlerinden zarar görüyorum,' işte o zaman bir oluşum bir ya da birden fazla ülkede terör örgütü olarak kabul edilmeye başlanarak bir listeye alınıyor.

Ancak baştan söyleyelim bu liste CIA'in listesi değil.

Ülkesindeki Faaliyetlerini Yasaklamışlar

O halde ilk olarak ülkücüler hangi ülkelerde 'terör örgütü' olarak kabul ediliyor ona bakalım.

İlk kaynağımız Wikipedia'da bulunan 'List of Designated Terrorist Group', yani 'Terörist oldukları belirlenmiş oluşumlar' listesine bakalım.

İngilizce'de Grey Wolf olarak ifade edilen Bozkurtlar, yani ülkücüler bu listeye girmeyi başarmışlar. Peki listede bulunan ve adı geçen örgütlerin terör faaliyetlerinden şikayetçi olan ülkelerin hangileri ülkücüleri “terörist” organizasyon olarak kabul ediyor?

Son olarak 2014'te yenilenen listeye bakacak olursak eğer, Kazakistan ülkücüleri “terör örgütleri” listesine almış, listede belirtilen '47' numaralı kaynağın ne olduğuna baktığımızda, karşımıza şu bilgiler çıkıyor:

Anlaşılan o ki Kazakistan ne Türk milliyetçisinden ne de Kürt milliyetçisinden hoşlanmamış ki her ikisinin de ülkesindeki faaliyetlerini yasaklamış. Bununla yetinmeyerek ülkücüleri ''terör örgütü' olarak kabul ettiklerini duyurmuş.

Şimdilik Wikipedia'dan devam ettiğimizde, Ülkü Ocakları'nın Türkiye'de derin devletin bir uzantısı olarak gazeteciler ve akademisyenler tarafından “terör örgütü” olarak kabul edildiklerine dair bir içerik karşımıza çıkıyor.

Araştırmamızı derinleştirdiğimizde, Ülkü Ocakları'nın “terör örgütü” sayılmalarının sadece kuşku uyandırıcı bir Wikipedia sayfasıyla kısıtlı kalmadığını, PDF'sine Trackingterrorism.org adlı sayfadan ulaşabileceğimiz, Encyclopedia of Terrorism, - Terörizm Ansiklopedisi- adlı kitaba da girdiklerini görüyoruz.

Ansiklopedinin Grey Wolf (Ülkü Ocakları olarak kabul edilse de Bozkurtlar olarak çevirilmeli) maddesinde şu bilgiler bulunuyor 

 Bozkurtlar

"Milliyetçi Hareket Partisi, 1960'larda Alparslan Türkeş tarafından kurulmuş, fakat 1980'de Türkiye'de gerçekleşen askeri darbenin ardından tüm öteki partiler gibi yasaklanmıştı.

1992'de MHP olarak yeniden hayata geçtiğinde Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinde başlayan Kürt ayrılıkçı grup PKK'nin isyan hareketine karşı devletin herhangi bir imtiyaz tanımasına karşı çıktı.

MHP'nin ideolojisinin merkezinde eski Sovyetler Birliği topraklarında bulunan Türk devletlerinin de dahil olduklarını Turan hareketi ve Büyük Türk İmparatorluğu'nun kurulması bulunmaktadır ve herhangi bir Türk ayrılıkçı harekete karşı durmaktadırlar.

Bozkurtlar, MHP'nin resmi olmayan askeri kolu olmakla birlikte, çeşitli sokak çatışmaları ve silahlı çatışmalara karışmışlardır.

1981'de Papa II. John Paul'ün silahla vurarak yaralayan Mehmet Ali Ağca, eski bir Bozkurtlar üyesidir. Bozkurtlar aynı zamanda Denktaş rejimini ve Türkiye'nin Kıbrıs politikalarını eleştiren önde gelen Kıbrıslı Türk gazeteci Kutlu Adalı'nın 6 Temmuz 1966'da suikaste uğraması olayını gerçekleştirmekle suçlanmışlardır.''

Bu bilginin ardından 2005 yılında kaleme alınmış ve uluslararası terör faliyetlerini izleyen James Town Foundation adlı 'Küresel Araştırma ve Analiz' kuruluşunun sayfasındaki bir yazı dikkatimizi çekiyor.

''Ekonomik çıkarların yanı sıra, Kazakistan ve Türkiye, ortak güvenlik endişeleri ve ortak Türk değerleri ile bağlantılıdır. Kazakistan, Kürt Halk Kongresi'ni ve Türk milliyetçisi Bozkurt organizasyonunu "terör örgütleri" olarak tanımladı. Kazakistan Savunma Bakanlığı Kazakistan'ın son yıllarda 6 milyon dolarlık askeri teçhizat aldığını bildirdi. ''

2015'te Arşivden Çıkarılarak Yeniden Yayınlanmıi

Erişebildiğimiz kaynaklar bunlarla kısıtlı kalmıyor, Consortium news adlı web sayfasında ''Türkiye'nin Teröristleri Bozkurtların İzinde'' adlı bir makale karşımıza çıkıyor.

Sayfada anlatılanlar oldukça ilginç, Martin a. Lee'nin 1997'de kaleme aldığı makale 16 Aralık 2015'te arşivden çıkarılarak yeniden yayınlanmış, yazı 2 Mayıs 1997'de silahlı 50 kişinin İstanbul'da bir televizyon istasyonuna baskın yaptıklarını, etrafa yaylım ateşi açarlarken dönemim Başbakan Yardımcısı Tansu Çiler lehine sloganlar attıklarını belirterek başlıyor.

Silahlı kişilerin amacı ise, ABD'nin müttefiki olan Tansu Çiller hakkında TV istasyonunun eleştirel yorumlarda bulunmuş ve ulusal güvenlik güçleri ile Türk suç örgütleri arasındaki ilişkilerin soruşturulmasının istenmesi yönünde eleştirel yorumlar yapmış olması.

Peki bu TV kanalı hangisi olabilir dersiniz? Flash TV.

Yazı ziyadesiyle uzun olmakla birlikte, genel olarak Abdullah Çatlı, Mehmet Ali Ağca ve bunların bağlı oldukları Ülkü Ocakları'nın karıştıkları terör eylemlerinden bahsederken, üst düzey Türk siyasetçilerinin bu örgüt ve şahıslarla olan ilişkilerini anlatıyor.

CIA Ülkücüleri Terör Listesine Aldı Mı?

 Peki CIA Ülkücüleri terör listesine aldı mı? Bu sorunun yanıtı da aynı yazıda bulunabilir, bakın iki güç arasındaki ilişki nasıl tanımlanmış;

''1970'lerin sonunda eski askeri savcı ve Türkiye Yüksek Mahkemesi Adayı Emin Deger, Ülkücüler ile hükümetin kontrgerilla güçleri arasındaki işbirliğinin yanı sıra CIA ile olan yakın ilişkilerini belgeledi. ''

CIA'in sayfasında bulunan terör örgütleri listesinde Grey Wolf, yani Bozkurtlar ya da Ülkücülerle ilgili herhangi bir ibare bulunmuyor, fakat çok sayıda farklı belgede bu oluşumun alenen terör örgütü olduğuna dair çok sayıda belge yayınlanmış.

Fakat CIA ile Ülkücüler arasındaki ilişkiyi belgeleyen çok sayıda sayfaya ulaşmak mümkün, bunlardan bir tanesi 11.12.2015 tarihli Sputniknews.com'da yayınlanan ve Soğuk Savaş döneminde CIA'in desteklediği Gladyo yapılanması olarak tanımlanan Bozkurtlar hakkında bir başka yazı örnek olarak verilebilir. 

Kısacası, ülkücüler şimdilik sadece Kazakistan'da terörist sayılıyorlar diyebiliriz. (Odatv /  Şıvan Okçuoğlu)
Ülkücüler hangi ülkelerin 'terör örgütü' listesinde? Reviewed by ZEReditor II on 22.1.17 Rating: 5 Ülkücülerin CIA tarafından 'uluslararası terör grupları' listesine girdiğine dair söylent...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.