Trump’ın başkanlığı resmileşti! Rus Hacker'den açıklama

ABD'de Seçici Kurul üyelerinin kullandığı oyları saymak için bir araya gelen ABD Kongresi, 8 Kasım'daki seçimlerden galibiyetle çıkan Cumhuriyetçi Donald Trump'ın başkan olduğunu resmen ilan etti.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden başkanlığında toplanan ABD Kongresi, ortak oturumda Seçici Kurul üyelerinin başkan ve başkan yardımcısı adayları için aralık ayında kullandıkları oyları saydı.

Yapılan oy sayımı sonucunda Trump'ın 304, Demokrat başkan adayı Hillary Clinton'ın ise 227 delegenin desteğini kazandığı açıklandı.
Başkan seçilebilmek için 270 delegeye ulaşmak gerekiyordu. Bu sonuçla resmen ABD Başkanı olduğu ilan edilen Trump, 20 Ocak'ta yemin ederek görevi mevcut Başkan Barack Obama'dan devralacak.

Demokratların itirazlarına da sahne olan oturumda Biden'ın "Artık bu iş bitti" açıklaması dikkat çekti.

İstihbarat tarafından bilgilendirilen Trump: Siber saldırının seçim sonuçlarına etkisi olmadı

Rusya’nın seçimlere müdahale ettiğine dair iddialarla ilgili olarak istihbarat kurumlarının yöneticileri tarafından bilgilendirilen ABD’nin seçilmiş başkanı Donald Trump, seçim sonuçlarına herhangi bir etki olmadığı yönündeki açıklamasını yineledi.

CIA, NSA, FBI ve ABD Ulusal İstihbarat direktörleri tarafından Rusya’nın seçimlere müdahalesine ilişkin ‘bulgularla’ ilgili bilgilendirilmesi için yapılan toplantının ardından konuşan Trump, görüşmenin ‘yapıcı’ geçtiğini ifade etti. Trump, şöyle devam etti: “Rusya, Çin ve diğer ülkeler, dış gruplar ve insanlar düzenli olarak siber altyapıya ve hükümet kurumlarına, iş yerlerine, Demokratik Ulusal Komite’nin de aralarında bulunduğu kurumlara sızmaya çalışırken, oy kullanma makinalarının kurcalanması da dahil olmak seçimin sonuçlarına kesinlikle bir etkisi yok.”

Cumhuriyetçi Parti’nin de siber saldırılara maruz kaldığını ifade eden Trump, güçlü savunma sistemleri sayesinde bunların püskürtüldüğünü söyledi. Beyaz Saray’a geçmesinin ardından 90 gün içerisinde siber saldırılarla mücadele etmek için bir ekip kuracağını belirtti.

ABD'nin listesindeki Rus bilişim uzmanı: Seçimlere müdahale etmedim

ABD'nin 8 Kasım'daki başkanlık seçimlerine siber saldırılarla müdahale ettiği iddiasıyla yaptırım listesine eklediği Rus bilişim uzmanı Alisa Şevçenko, ABD seçimlerindeki siber saldırılarla ilgisi olmadığını belirtti.

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Şevçenko, daha önce bir hükümet projesinde çalışmadığını vurgulayarak, Rus uzman, ABD'li özel ve tüzel kişiliklerle çalışması yasaklandıktan sonra kendisine çok sayıda iş teklifi geldiğini de kaydetti. Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiğini öne süren Washington yönetimi, aralık ayı başında Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulama kararı almıştı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler