Ads[no]

Ads[no]

12 Ocak 2017

ABD'nin müstakbel Dışişleri Bakanı: Suriye'deki en önemli müttefikimiz Kürtler

Donald Trump'ın kabinesinde Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, "Suriye meselesinde Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir" dediği belirtildi.​


NTV'nin haberine göre olası ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde senatörlerin dış politika ile ilgili sorularını yanıtladı.

Suriye'de yaşanan iç savaş sonrasında Ortadoğu'da ABD'nin “liderliğinin” bittiği yönündeki bir soruya cevap veren Tillerson, ABD'nin bölgede tekrar söz sahibi olabilmesi için “müttefikleriyle ve dostlarıyla” tekrar çalışması gerektiğini söyledi.

Tillerson, “Atmamız gereken ilk adım bölgedeki geleneksel müttefiklerimiz ve dostlarımızla tekrar çalışmak olmalıdır. Tekrar geri döndüğümüzü onlara gösterip bir planımızın olduğunu anlatmalıyız. Şu anda bulunduğumuz noktada hiçbir şey yapamayız.” dedi.

Suriye'de, Türkiye, Rusya, ve İran'ın politikalarının önemli bir yeri olduğunu belirten Rex Tillerson şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir. Bölgede ABD'nin eksikliğinde kaygılandı ve yüzünü Rusya'ya döndü. Rusya kalıcı bir müttefik değildir. Rusya'nın kalıcı bir müttefik olmadığını açıkça göstermek gerekiyor. Türkiye'nin müttefiki ABD'dir."

Tillerson, bölgede atılması gereken ikinci adım olarak ise Suriye'de IŞİD'e karşı mücadele etmek gerektiğini söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'in gitmesi gerektiğini belirten Tillerson, IŞİD'la mücadele ve Esad'e karşı mücadele etmenin bazı noktalarda çatıştığını kaydetti.

Rex Tillerson, “Esad'dan sonra ne geleceğine karar vermeliyiz.” diye konuştu.

Suriye'deki En Önemli Müttefikimiz Suriyeli Kürtler

Tillerson yaptığı açıklamada ayrıca, Rakka'nın IŞİD'in elinden alınması için 'Kürtlere destek verilmesi gerektiği'ni söyledi.

Trump Yönetimi'nde ABD Dışişleri Bakanı olması beklenen Tillerson, Kürtlerin "ABD'nin Suriye'deki en önemli müttefiki" olduğunu söyledi.
ABD'nin müstakbel Dışişleri Bakanı: Suriye'deki en önemli müttefikimiz Kürtler Reviewed by ZEReditor II on 12.1.17 Rating: 5 Donald Trump'ın kabinesinde Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, "Suriye meselesinde Er...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.