ABD'nin müstakbel Dışişleri Bakanı: Suriye'deki en önemli müttefikimiz Kürtler

Donald Trump'ın kabinesinde Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, "Suriye meselesinde Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir" dediği belirtildi.​


NTV'nin haberine göre olası ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde senatörlerin dış politika ile ilgili sorularını yanıtladı.

Suriye'de yaşanan iç savaş sonrasında Ortadoğu'da ABD'nin “liderliğinin” bittiği yönündeki bir soruya cevap veren Tillerson, ABD'nin bölgede tekrar söz sahibi olabilmesi için “müttefikleriyle ve dostlarıyla” tekrar çalışması gerektiğini söyledi.

Tillerson, “Atmamız gereken ilk adım bölgedeki geleneksel müttefiklerimiz ve dostlarımızla tekrar çalışmak olmalıdır. Tekrar geri döndüğümüzü onlara gösterip bir planımızın olduğunu anlatmalıyız. Şu anda bulunduğumuz noktada hiçbir şey yapamayız.” dedi.

Suriye'de, Türkiye, Rusya, ve İran'ın politikalarının önemli bir yeri olduğunu belirten Rex Tillerson şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir. Bölgede ABD'nin eksikliğinde kaygılandı ve yüzünü Rusya'ya döndü. Rusya kalıcı bir müttefik değildir. Rusya'nın kalıcı bir müttefik olmadığını açıkça göstermek gerekiyor. Türkiye'nin müttefiki ABD'dir."

Tillerson, bölgede atılması gereken ikinci adım olarak ise Suriye'de IŞİD'e karşı mücadele etmek gerektiğini söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'in gitmesi gerektiğini belirten Tillerson, IŞİD'la mücadele ve Esad'e karşı mücadele etmenin bazı noktalarda çatıştığını kaydetti.

Rex Tillerson, “Esad'dan sonra ne geleceğine karar vermeliyiz.” diye konuştu.

Suriye'deki En Önemli Müttefikimiz Suriyeli Kürtler

Tillerson yaptığı açıklamada ayrıca, Rakka'nın IŞİD'in elinden alınması için 'Kürtlere destek verilmesi gerektiği'ni söyledi.

Trump Yönetimi'nde ABD Dışişleri Bakanı olması beklenen Tillerson, Kürtlerin "ABD'nin Suriye'deki en önemli müttefiki" olduğunu söyledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler