Trump ABD'si ile Almanya arasında 'Göç Krizi ve BMW' tartışması

Angela Merkel'i sığınmacıları kendi ülkesine almakla eleştiren ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’a, Almanya Hükümeti "Göç krizinin sebebi ABD’nin politikalarıdır" yanıtını geldi.


ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bir milyon sığınmacıyı kabul etme kararını ‘feci bir hata’ olarak tanımlamış ve Meksika’da yeni kuracağı üretim tesisinden ABD’ye ihracat yapmayı planlayan Alman otomotiv devi BMW’ye yüzde 35 gümrük vergisi getirebileceği uyarısında bulunmuştu.

Donald Trump’ın eleştirilerine yanıt Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel’den geldi.

Sigmar Gabriel, göç krizinin ‘Akdeniz ve Orta Doğu’da hatalı ve müdahaleci Amerikan politikalarının bir sonucu’ olduğunun altını çizerek şöyle konuştu:

"ABD’nin başta Irak savaşı olmak üzere hatalı müdahaleci politikaları ile mülteci krizi birbiriyle bağlantılı konular. Bu nedenle, birbirimize bir diğerinin neyin doğru ya da yanlış yaptığını söylemek yerine bu bölgede barışı nasıl tahsis edebileceğimize bakmayı ve bu insanların kendilerine yeniden bir yuva bulmalarını sağlamak için elimizden geleni yapmayı öneriyorum."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler