Trump'a sunulacak rapor; Kürtler'in silahlandırılması ve Suriye'ye binlerce asker...

ABD Savunma Bakanlığı'nın, Donald Trump ile birlikte gelecek yeni yönetime sunulmak üzere önemli planlar tasarladığı belirtiliyor. 


ABD Savunma Bakanlığı, ABD Başkanı seçilen Donald Trump ile birlikte gelecek olan yeni yönetime Suriye konusunda yeni öneriler hazırlıyor.

CNN'de yer alan haberde, yeni yönetime sunulacak planlar, ABD Başkanı Barack Obama'ya sunulanlara göre ABD askerlerinin Suriye'ye daha doğrudan müdahale etmesini içeriyor.

'Yeni Başkan Trump Göreve Gelir Gelmez Yeni Planlar Sunulacak' 

ABD Savunma Bakanlığı'nın hazırladığı planların, Trump göreve gelir gelmez değerlendirilmeye başlanacağı aktarılırken, İran gibi ABD dış politikasında önemli kimi meseleler için de tasarılar yapıldığı belirtiliyor.

Söz konusu seçeneklerin Obama yönetimi sırasında tasarlandığı, ancak Obama'nın bu seçenekleri kabul etmediği söyleniyor.

Trump'ın Eylül ayında yaptığı konuşmalarda, ABD'li generallerden 30 gün içinde "IŞİD'i yenecek bir plan" sunmalarını isteyeceğini söylediği biliniyor.

'Suriye'ye Binlerce Asker Gönderecek'

CNN'e konuşan kaynaklara göre, yeni planlar çerçevesinde Suriye'ye binlerce ilave ABD askeri gönderileceğini duyuruyor. Bu plana göre askerler "Rakka'nın alınması için verilen savaşta" rol oynayacak.

ABD'nin Demokratik Suriye Güçleri'ni silahlandıracak ve eğitecek birlikler de göndereceği, bunların her birinin 4 bin askeri bulabileceği söyleniyor.

'Kaç Asker Gönderileceği Kürtler'e Bağlı'

ABD'nin kaç asker göndereceğine dair kesin bir uzlaşı olmadığı, bu sayının "ABD'nin savaştaki ortağı olan Kürtlerin silahlandırılması" gibi meselelere bağlı olduğu aktarılıyor.

ABD özel kuvvetlerinin, Suriye'de doğrudan savaşa katılması da düşünülürken, ABD askerlerinin Rakka içine girmeyeceği, ancak kentin dışındaki bölgelerde yolları ve kasabaları kontrol ederek, hava saldırıları gerçekleştirilmesine yardımcı olacağı belirtiliyor.

'Kürtlerin Silahlandırılması Diğer Bir Seçenek'

Yeni Başkan Donald Trump'ın ABD Savunma Bakanlığı'na Kürtlerin silahlandırılması için yetki vereceği öne sürülürken, Kürtlerin bu silahları "Rakka etrafındaki köyleri ve yolları kontrol etmek" için kullanacağı belirtiliyor.

Bu hamlenin Türkiye'yi kızdırabileceği, ancak ABD'nin Demokratik Suriye Güçleri'ni (DSG) Rakka etrafındaki bölgeleri alabilecek tek güç olarak gördüğü kaydediliyor.

Trump'a IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin yakalanması veya öldürülmesine yönelik çalışmalar konusunda da bilgi verileceği bildiriliyor.

Yeni Başkan Donald Trump'ın, ABD Dışişleri Bakanlığı için adayı Rex Tillerson, ABD Senatosu'nda yaptığı konuşmada Rakka'nın IŞİD'in elinden alınması için "Kürtlere destek verilmesi gerektiğini" söylemişti.

Rex Tillerson, Kürtlerin "ABD'nin Suriye'deki en önemli müttefiki" olduğunu söylemişti.