Ads[no]

Ads[no]

15 Ocak 2017

TBMM'de 5 madde daha kabul edildi

Mecliste sabaha kadar süren çalışmalarda, anayasa değişikliği teklifinin 12, 13, 14, 15 ve 16. maddelerinin de kabul edildiği belirtildi.


TBMM'de anayasa değişikliği teklifinin 12, 13, 14, 15, ve 16. maddeleri kabul edildi.

TBMM programın dışına çıkarak kalan 15'inci ve 16'ıncı maddeleri de görüşmüş oldu.

MHP Milletvekili Saffet Sancaklı eşinin intihar girişiminde bulunduğu haberinin ardından Genel Kurul'dan ayrıldı ve MHP Grubu bu olayın ardından önergelerini geri çekerek görüşmelere aktif olarak katılmama kararı aldı.

Garo Paylan'ın aldığı disiplin cezası sonrası TBMM'yi bir gün boyunca boykot etme kararı alan HDP grubunu da göz önünde bulunduran AK Parti, Meclis aritmetiğinin kalan tüm maddeleri sabaha kadar oylayacağını düşünerek planlanan programın dışına çıktı.

Ancak, anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü oturumda "Ermeni Soykırımı" diyen ve de bu sebeple 3 oturumdan men edilen HDP Milletvekili Garo Paylan için anayasa değişikliği teklifi görüşmelerini 1 gün boykot edeceğini açıklayan HDP, anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinin uzatılması ardından TBMM'ye geri döndü.

Öte yandan 15. maddenin oylaması esnasında CHP'li vekiller oy vermek için girdikleri kabinlerde ortalama 2-3 dakika vakit geçirerek, AK Parti'li vekillerin gizli oylamayı ihlal etmelerini protesto ettiler. CHP'li vekillerin kabinlerdeki pasif direnişinin ardından 15. maddenin oylamasını tamamlandı.

Tüm bu gelişmeler 17. ve 18. maddelerin görüşmelerinin yapılmadan uzun gecenin sona ermesine sebep oldu. Ancak buna rağmen TBMM Genel Kurulu, anayasa değişikliği teklifinin 12, 13, 14, 15 ve 16. maddelerini görüşmüş ve oylamış oldu.

CHP'li Mehmet Bekaroğlu, 16. maddenin görüşülmesi esnasında, TBMM Başkanvekili Aydın'a, "Bu bir zulümdür. Şu andaki çalışmaları kapatın,derhal durdurun. Bir insan 14 saat çalışamaz" diyerek çalışmaların durdurulması gerekliliğini hatırlattı.

TBMM Başkanvekili Aydın ise CHP'li Bekaroğlu'na, "Bizim yapabileceğimiz bir durum söz konusu değil" diyerek karşı çıktı.

Sabah 06:30'a kadar süren meclis mesaisinde 482 milletvekilinin oy kullandığı 16. madde 341 evet oyu ile kabul edilirken 134 hayır oyu kullanılan oylamada 3 boş, 1 çekimser oy kullanıldı, 3 oy geçersiz sayıldı.

12. madde için 344 kabul, 133 ret, 2 boş, 3 geçersiz oy çıktı. 12 maddenin ardından askeri yargıyı düzenleyen ve AYM'nin üye sayısını düşüren 13. maddenin oylamasına geçildi.

13. madde için yapılan oylamaya ise 482 milletvekili katıldı. 343 evet oyu çıkarken, 133 milletvekili hayır oyu kullandı. 1 çekimser, 3 boş çıkan oylamada 2 oy geçersiz sayıldı.

TBMM'de HSYK'nın yapısını değiştiren ve Cumhurbaşkanı'na HSYK üyelerinin yarısını atama yetkisi veren 14. madde 341 oyla kabul edildi. 133 ret oyu kullanıldı. 4 boş oy kullanılırken, 4 oy geçersiz sayıldı, 1 kişi çekimser oy kullandı.

TBMM Genel Kurulu'nda, anayasa değişikliği teklifinin 15. maddesine 341 kabul, 134 ret oyu verildi.
TBMM'de 5 madde daha kabul edildi Reviewed by ZEReditor II on 15.1.17 Rating: 5 Mecliste sabaha kadar süren çalışmalarda, anayasa değişikliği teklifinin 12, 13, 14, 15 ve 16. maddelerinin de kabul edildiği belirtildi....

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.