TBMM'de 5 madde daha kabul edildi

Mecliste sabaha kadar süren çalışmalarda, anayasa değişikliği teklifinin 12, 13, 14, 15 ve 16. maddelerinin de kabul edildiği belirtildi.


TBMM'de anayasa değişikliği teklifinin 12, 13, 14, 15, ve 16. maddeleri kabul edildi.

TBMM programın dışına çıkarak kalan 15'inci ve 16'ıncı maddeleri de görüşmüş oldu.

MHP Milletvekili Saffet Sancaklı eşinin intihar girişiminde bulunduğu haberinin ardından Genel Kurul'dan ayrıldı ve MHP Grubu bu olayın ardından önergelerini geri çekerek görüşmelere aktif olarak katılmama kararı aldı.

Garo Paylan'ın aldığı disiplin cezası sonrası TBMM'yi bir gün boyunca boykot etme kararı alan HDP grubunu da göz önünde bulunduran AK Parti, Meclis aritmetiğinin kalan tüm maddeleri sabaha kadar oylayacağını düşünerek planlanan programın dışına çıktı.

Ancak, anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü oturumda "Ermeni Soykırımı" diyen ve de bu sebeple 3 oturumdan men edilen HDP Milletvekili Garo Paylan için anayasa değişikliği teklifi görüşmelerini 1 gün boykot edeceğini açıklayan HDP, anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinin uzatılması ardından TBMM'ye geri döndü.

Öte yandan 15. maddenin oylaması esnasında CHP'li vekiller oy vermek için girdikleri kabinlerde ortalama 2-3 dakika vakit geçirerek, AK Parti'li vekillerin gizli oylamayı ihlal etmelerini protesto ettiler. CHP'li vekillerin kabinlerdeki pasif direnişinin ardından 15. maddenin oylamasını tamamlandı.

Tüm bu gelişmeler 17. ve 18. maddelerin görüşmelerinin yapılmadan uzun gecenin sona ermesine sebep oldu. Ancak buna rağmen TBMM Genel Kurulu, anayasa değişikliği teklifinin 12, 13, 14, 15 ve 16. maddelerini görüşmüş ve oylamış oldu.

CHP'li Mehmet Bekaroğlu, 16. maddenin görüşülmesi esnasında, TBMM Başkanvekili Aydın'a, "Bu bir zulümdür. Şu andaki çalışmaları kapatın,derhal durdurun. Bir insan 14 saat çalışamaz" diyerek çalışmaların durdurulması gerekliliğini hatırlattı.

TBMM Başkanvekili Aydın ise CHP'li Bekaroğlu'na, "Bizim yapabileceğimiz bir durum söz konusu değil" diyerek karşı çıktı.

Sabah 06:30'a kadar süren meclis mesaisinde 482 milletvekilinin oy kullandığı 16. madde 341 evet oyu ile kabul edilirken 134 hayır oyu kullanılan oylamada 3 boş, 1 çekimser oy kullanıldı, 3 oy geçersiz sayıldı.

12. madde için 344 kabul, 133 ret, 2 boş, 3 geçersiz oy çıktı. 12 maddenin ardından askeri yargıyı düzenleyen ve AYM'nin üye sayısını düşüren 13. maddenin oylamasına geçildi.

13. madde için yapılan oylamaya ise 482 milletvekili katıldı. 343 evet oyu çıkarken, 133 milletvekili hayır oyu kullandı. 1 çekimser, 3 boş çıkan oylamada 2 oy geçersiz sayıldı.

TBMM'de HSYK'nın yapısını değiştiren ve Cumhurbaşkanı'na HSYK üyelerinin yarısını atama yetkisi veren 14. madde 341 oyla kabul edildi. 133 ret oyu kullanıldı. 4 boş oy kullanılırken, 4 oy geçersiz sayıldı, 1 kişi çekimser oy kullandı.

TBMM Genel Kurulu'nda, anayasa değişikliği teklifinin 15. maddesine 341 kabul, 134 ret oyu verildi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler