Ads[no]

Ads[no]

22 Ocak 2017

Taşeronların Entrikacılığı - BAKİ KARER

Aslında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülmekte olan Anayasa değişikliği üzerine görüşlerimi belirten bir yazı kaleme almaya başlamıştım. Ama internette bazı web sayfalarında gezinti yaparken, çok ilginç bir habere rastladım. Haber, Sayın Mesut Barzani ile ilgiliydi; Barzani’nin istifa ettiğini iddia ediyordu. Gelişmeleri yakından takip ettiğim için çok şaşırdım.

Haberi bir kez daha okuduğumda anladım ki, uydurma bir haber. Aslında haberden ziyade, makale biçiminde kaleme alınmış köşe yazısı. Ama ne olursa olsun, makale veya haber metni, kendi içinde bir yığın çelişkilerle dolu. Art niyetle kaleme alındığını anlamamak için tam bir abdal olmak gerekiyor. Sözcüklerin itina ile seçilmiş olmasına karşın, masa başında bir yerlerin talimatıyla kaleme alınan bir haber olduğu hemen anlaşılıyor; biraz geveleyerek önce istifa ettiği söyleniyor, sonra haber kaynağı olarak başka bir web gazetesi öne sürülüyor. Aslında yalan haberi veren kendisi. Yazıyı kaleme alanda... Kendini açığa vurmanın verdiği dengesizlikleri fark etmeme mümkün değil.

Mesut Barzani’nin Davos’a Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına gitmeden önce haberin ortaya atılmasını, kimse bir rastlantıdan ibaret olduğunu söyleyemez. Çünkü Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkanı olarak böyle bir toplantıya Mesut Barzani’nin davet edilmesi, çok önemli bir gelişmedir.

Böylesine geniş çaplı uluslar arası bir toplantıda Kürdistan’ın temsil edilmesi bir dönüm noktası oluşturmaktadır. Uzun, sabırlı, bir dizi tuzaklarla dolu bir mücadelenin ardından bu noktaya gelinmesi, verilen mücadelenin meyvelerinin toplanmasıdır. Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından izlenen strateji ve taktiğin doğruluğunun bir sonucu olarak Davos’a gidilmiştir.

Peki, Kürt halkının elde ettiği bu başarıdan kimler rahatsız olur? Böylesi anlarda verilecek klasik yanıtları hemen herkes tahmin eder. Hiçte öyle tahmin edilenler değil; bu sefer esas rahatsız olanlar, kendini ‘Kürt’ olarak tanımlayanlardır. Nasıl Kürtler’se... Şöyle ‘Kürtler’; ‘Kerkük Kürt şehri değildir, Irak’a aittir’ diyenler. Hatta bunlar bir aralar ‘Kerkük’te ‘Öz yönetim ilan edeceğiz’ diye yanıp tutuşmuştu. Dahası var, Kerkük’le yetinmeyip şimdilerde Şengal’de Kantonculuk peşinde koşmakta. İşte yalan istifa haberlerinin yaygınlık kazanması için hummalı faaliyet içinde bulunanlar, bunlardır. Ama haklarını yememek gerekir, bu sefer yalnız başlarına değillerdi; hem Güney Kürdistan’ın (Kürdistan Bölgesel Yönetimi) içinden, hem de Haşdi Şabi’den müthiş destek aldılar. Daha Davos’a ayak basmadan Mesut Barzani’nin ayakları altından halıyı çekmek istediler.

Hem Şengal’de oynanmak istenen provokasyonların, hem de Mesut Barzani hakkında verilen yalan haberlerin perde arkasında, Kürt Bölgesel Yönetimi’ne karşı darbe girişimlerinin bulunduğunu söylersek, hiçte abartmış olmayız. PKK’nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde son dönemde bazılarıyla birlikte ittifak halinde bir takım girişimler içinde bulunması, dikkat çekicidir. Bu girişimler, bir yönüyle 15 Temmuz öncesi Türkiye’de yaşananlarla benzerlik içermektedir. Bir iktidarın uygulamalarını herkesin beğenmesi mümkün değildir, dolayısıyla iktidara karşı hoşnutsuzlukları dile getirme hakkını kimse kısıtlayamaz. Ama eleştiri hakkının arkasına sığınarak işi darbeciliğe götürme, kabul edilemez.

Darbeci anlayışa hizmet eden ayak oyunlarıyla, eleştiri hakkı kesinlikle birbirine karıştırılmamalı. İşte, Mesut Barzani’nin daha Davos’a gitmeden yalan istifa haberlerini yaygınlaştırma, darbeci anlayışın kendini ele vermesinden başka bir şey değildir.

Bu yalan haber; Kürt halkının kazanımlarını uluslar arası platformda yok göstermeyi amaçlamıştır. Ayrıca Kürdistan yönetimini gayrı meşru göstermeye çalışmıştır. Kim veya kimler adına bu oyunun tezgahlandığını artık herkes görmelidir. Bu girişimin baş aktörü, hiç kuşku yok ki İran’dır. İran’a taşeronluk yapan güçlerin başını çeken PKK, Kürt halkının kazanımlarını ‘hiçe’ indirgemeye kalkışmıştır.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi hemen her alanda yaptığı atılımlarla büyük başarıların altına imza atmıştır; Ortadoğu’nun belirgin olmayan koşullarına rağmen ekonomik ve askeri alanlarda çok ciddi adımlar atmış, toplumun refah düzeyini yükseltmede başarılı olmuştur. Her şeyden önce, Bölge’de yaşanan onca karmaşaya karşın, demokrasi alanında komşu ülkelere örnek olacak biçimde cesaretli uygulamalar içine girmiştir. Atılan bunlar ve benzeri adımlar sonucudur ki bölgesinde bir irade, güç olma konumuna yükselmiştir.

Böylesi gelişmeler dikkate alınırsa, taşeronların asılsız haberlerden niçin medet umdukları kendiliğinden açığa çıkar. Bu taşeronlar, yalanlarla, dedikodularla Kürt halkını infiale sürükleyip, ortaya çıkacak kargaşa ortamında ulusal güçleri tasfiye etmeyi ummaktadır. Taşeronlar ne tür çabalar içinde bulunurlarsa bulunsunlar, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni, daha doğrusu ulusal güçleri tasfiye etmeye güçleri yetmeyecektir.


20.01.2017
Baki Karer / ZERnews
Taşeronların Entrikacılığı - BAKİ KARER Reviewed by ZEReditor I on 22.1.17 Rating: 5 Aslında Türkiye Büyük Millet Meclisi ’nde ( TBMM ) görüşülmekte olan Anayasa değişikliği üzerine görüşlerimi belirten bir yazı kaleme ...

4 yorum:

 1. Pkk nin kürt halkına kazandırdığı tek bir ulusal kazanımını sayabilirmisiniz.Direnme adı altında kürdistan dinamiklerini kürdistani bir anlayışı ve değerleri yok eden bir anlayıştan kürt halkına fayda yoktur.Baki arkadaşın bu anlamda değerlendirmeleri önemlidir.

  YanıtlaSil
 2. Baki beyi tanımam ama söylediklerini harfiyen katilirim ben pkk,goran ve kısmı olarak ynk (hero gurubu) nu takip ediyorum hata baki bey az söyledi. Gerçek kürdistan bayrağını yakan pkk, iranla birlikte şii hesdi sabi çetelerinin emrine giren ve emrine girdiğini açıklayan pkk, ulus devlet kotudur , yani kürt (ulus) devletine kalabildiğini açıklayan pkk, kürtlere düşman devletlerin toprak bütünlüğüne saygı duyup onlardan daha çok o devletlerin demokratiklesmesini isteyen pkk , kurt toprağı olan sengali özerklik adu altında kürdistandan koparmak isteyen pkk, her ay düzenli olarak cemil bayik kurdistani sürekli tehdit eden iran komutanı kasım süleymani ile toplantılar düzenleyen pkk, kürtleri andırdığı için rojava kelimesini güya federasyondan çıkaran pkk, özerklik ilan edip turkiyedeki kürtlerin yaşadığı yerleri tahrip edip kürtleri perişan eden pkk, yani kürtlerin aleyhine ne varsa uygulayan pkk. Ey zombi kafali kürtler birisini yargılamadan önce yapılanın kürtlerin lehine mi yoksa aleyhine mi iyice bi bak. Bakarsanız ve dikkat ederseniz kürtlerin en büyük düşmanı pkk. Pik nerde ise orda sorun ve kaos. Ben daha azını söyledim.ve ben sıradan bir vatandaşım sakin bana pkk nin kendisinden olmayana yaptığı gibi ajan yaftasını yapıştırmayın sizde haberleri dikkatlice okuduğunuzda ve uzmanların görüşünü okuduğunuzda anlarsınız.

  YanıtlaSil
 3. Kurdlerin tarihsel bir hedefi vardir: Bağımsız Demokratik Kurdistan. Kim, Kurdleri her gün biraz daha bu hefefe yaklaştırıyorsa, o desteklenmelidir.

  Bu hedefe ne kadar yaklaştığımızı ölçmek için Kurdistan’da ekonomik, askeri, siyasi, diplomatik, uluslararası temsiliyet, kültürel, eğitim, spor, sağlik, dil vs alanlarda son 10 yılda kaydedilen gelişmelere bakmak lazım.  Önce Başur’a bakalım:
  Askeri olarak daha güçlü, eğitimli ve ağır silahlara sahip bir peşmerge ordusu var. Partilere ait silahlı güçler Peşmerge Bakanlığı adı altında tek bir merkeze bağlanmıstır.

  Ekonomik olarak, Irak’ın bütçe vermemesi ve 2 milyon sığınmacı’ya rağmen kendi ayakları üzerinde durabilmektedir. Türkiye’deki kadar Başur’da dilenci, kap-kaçcı, hırsız yoktur.

  Siyasi olarak hoşgürü kültürü gelişmiş, yönetim mekanızmasında particilik yerine devletçilik anlayışı gelişmiştir.

  Diplomatik olarak dünyanın süper güçleriyle muhatap olmaya başlamıştır.

  Kürd kültürü özgür bir şekilde gelişmiş, Newroz ulusal bayram ve resmi tatil ilan edilmiştir.

  Kurd dili resmi bir dil olarak aile içinden devlete kadar her yerde kulllaılmakta ve muazzam gelişmiştir.

  Eğitim alanında bir çok üniversite açılmıştır. Kurd tarih bilinci ve ayrı ulus devlet olma bilinci egemen hale gelmiştir.

  Laiklik, inanç ve azınlık hakları, düşünce özgürlüğü ve demokratik haklar alanında dünyadaki bir çok ülkeyi geçmiştir.

  Şimdi Bakur’e bakalım:

  Özgür ve bağımsız olan hiç bir şey yoktur.
  Askeri olarak dağlara sıkışmıştır.
  Ekonomi berbat, halk batıya göç edip en kötü şartlarda çalışmaktadır.Hırsızlık, kap-kaçcılık, uyuşturucu ticareti büyük sorun haline gelmiştir.

  Siyasiler, belediye başkanları, parlamenterler içerde.

  Diplomasi mi? Hangi devlet adına hangi devletle diplomasi yapılmıştır? Demokratik Cumhurieti adına mı?

  Kültürel olarak hergün biraz daha asimile olmaktadir. TC dizileri onları esir almıştır. Aile içinde, sokakta Kurdçe konuşan çocuklar yok. Siyasi tartışmalar hep Türkçe. Parti yayınları hep Türkçe.

  Kurdlerin açtığı bir üniversite yok.

  Tarih ve arkeolojiye dair ne ödenek, ne çalışma ne de koruma var. Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi yerle bir edildi. Koruyacak güç yok.

  Bakur’de başat parti olan PKK, son 10 yılda hiç bir alanda ilerleme kayd edememiş, tam tersine gerileme var. Bağımsızlğa yaklaşmayı bir yana bırak, sömürgecilerden daha çok bağımsızlığa ve Kurd devletine düşmanlık yapmaktadır.

  PKK, Kurdistan’da ulusal bilincin gelişmesinde baş rol oynadı. Ama şu anki siyasetiyle onu da yok etmeye çalışmaktadır. Demokratik Ulus uyduruk ve kandırmaca bir oyundur.

  Particiliği bir yanak birakın. Kurdistan’ı bağımsızlığa yaklaştıran Başur’a destek verelim. Yanlış siyasette inat etmek, ticarette zarar etmekte ısrar etmekle aynı şeydir. Zararda ısrar eden sonunda top atar.

  YanıtlaSil
 4. Sayın Barzani’nin Davos’â davet edlilmesi Kurdler için uluslararası alanda temsiliyet demektir. Ve büyük bir kazanımdır. Diplomasin ve uluslaraarsı temsiliyetin yoksa, 100 yıl da dağlarda silahla dolaşsan Kurdlere birşey kazandıramazsın. Koalisyon Güçlerinin Kobanê’ye yardımı Sayın Barzani’nin diplomasisi sayesinde olmuştur.

  Güney Kurdistan’ın TC ile siyasi ve ticari ilişkileri iki komşu devlet ilişkisidir. Petrolunu satmayacak ta ateşe mi verecek? TC razı olursa, Rojava, TC ile ticaret yapmayacak mı? Kaldıki TC için ‘bin yıllık kardeşiz’ diyorsunuz.

  TC, PKK’yi gerekçe yaparak Güney’e askerlerini zorakı yerleştırmıştır. Sebep PKKdir. Ve bu askerler düşman askeri olmalarına rağmen, ‘kanton’, ‘özerklik’ adı altında Kurdistan’ı parçalamaya çalışmıyorlar.

  İran ve Rusya’nın ticareti de TC’yi zenginleştiriyor. PKK neden bu hedeflere saldırmıyor? PKK neden Kurdistan-TC boru hattını bombaladı da Rusya-TC gaz boru hattına karışmıyor? Açıktır ki, Kurdistan ekonomisinin güçlenmesini ve Başur’un devletleşmesini engellemek istiyor.

  Sayın Karer'in söyledikleri suçlama değil, PKK'nin pratikteki icraatıdır. PKK artık Iran, Irak, Rusya vs. devletlere taşeronluk yapıyor. Iran’a karşı savaş başlatan peşmergeleri katlederek Iran maşası olduğunu kanıtladı. Şengal’i Kurdistan’dan ayırmak İran ve Irak’ın projesidir.. PKK de kalıpçılık yapıyor.

  Peşmerge Kobanê’ye yardıma gitti, tehlike bitince geri döndü. PKK de aynısını yapmalıdır.

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.