Tarih belirlendi; Rojava'da 'Batı Kürdistan Ordusu' kuruluyor

Kürdistan Demokrat Partisi - Suriye (KDP-S) üyesi Kawa Aziz, tarih vererek 15.000 kişilik bir ordu kurup Rojava’ya yollamak istediklerini belirtti.


Rudaw’a önemli açıklamalarda bulunan KDP-S üyesi Kawa Aziz, “Şu an Roj Peşmergeleri’nin sayısı 6 ila 7 bin arasında. Üçüncü bir güç olarak 15 bin kişilik bir ordu kurmayı planlıyoruz” dedi.

Kawa Aziz, oluşturmak istedikleri ordu için Başkan Mesud Barzani ve uluslararası koalisyonun da desteğini aldıklarını söyledi.

Astana ve Cenevre görüşmeleri sonrası kurulmak istenen orduyu resmi olarak ilan edeceklerini söyleyen Aziz, “Bu tarih büyük ihtimalle 2017’nin Haziran ayı olacak” bilgisini paylaştı.

Kawa Aziz, "Güney Kürdistan’da Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında 5 yıllık bir savaş yaşandı ancak sonunda iki taraf da anlaşmak zorunda kaldı. Sayın Mesud Barzani, bu savaştan sonra ‘Kürt’ün kanı bir daha asla Kürt’ün eliyle akmayacak’ sözünü verdi” hatırlatmasında bulundu.


Roj Peşmergeleri’nin Rojava’ya gitmesi için Demokratik Birlik Partisi (PYD) ile görüşmeler gerçekleştirildiği ancak dönüş yöntemleri ve örgütlenmeleri konusunda bir sonucun alınmadığı biliniyor.

PYD, Rojava’da resmi gücün Halk Savunma Birlikleri (YPG) olduğunu ve Roj Peşmergeleri’nin de bu güce dahil olmasını istemişti. Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ise bu öneriyi kabul etmemişti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler