Suriyeli Muhalifler'in yeni 'Astana' kararı

Reuters, aralarında ÖSO'nun da bulunduğu Suriyeli muhalif grupların büyük bir kısmının Ankara'da yaptıkları toplantının ardından Kazakistan'ın başkenti Astana'daki görüşmelere katılma kararı aldığını belirtti.


Reuters'ın haberine göre, Suriye'de silahlı muhalif grupların, Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılacak görüşmelerdeki en önemli önceliğini şu anda büyük oranda ihlal edilen ateşkesin tam olarak uygulanmasını sağlamak oluşturuyor.

Türkiye ve Rusya'nın arabuluculuğunda Suriye rejimi güçleri ile silahlı muhalif gruplar arasında yapılan ateşkes, 2016 yılının son günlerinde yürürlüğe girmişti.

Ateşkes, IŞİD ve El Nusra gibi örgütleri kapsamıyor.

Suriyeli silahlı muhalif gruplar, daha önce Astana görüşmelerini boykot etme tehdidinde bulunmuştu.

Reuters'a konuşan bir ÖSO yetkilisi, "Gruplar (Astana) gidecek ve masaya yatıracakları ilk konu da ateşkes ve rejimin ihlalleri olacak" dedi.

Suriyeli muhalif grupların, Astana görüşmelerine katılma kararını Türkiye'nin başkenti Ankara'da yaptıkları bir dizi toplantı sonucunda aldıklarını ve geçen yıl Cenevre'ye gönderilenden daha farklı bir ekibin oluşturulmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiği de aktarıldı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler