Suriye: Federasyon Delice / KDP: Öyleyse Size Diazepam İlacı İyi Gelir

Suriye Hükümeti müzakere heyeti başkanı Beşar Caferi, federalizmin Suriye’de uygulanamayacağını ve bunun “delice bir düşünce” olduğunu söyledi.

Beşar Caferi, Astana’da düzenlenen “Suriye barış görüşmeleri” sonrası düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Beşar Caferi 31 Ocak 2016’da verdiği demeçte, “Bölünme meselesini tamamen aklınızdan çıkarın. Suriye’yi bölmeyi düşünenler Panadol alsın ve bu hayelden kurtulsun” ifadelerini kullanmıştı. KDP PM Üyesi Ali Avni de “Federalizm Rojavalı halkımızın hakkıdır. Bu, Birleşmiş Milletler Suriye Temsilcisi Beşar El-Caferi’nin Panadol açıklamasına ve Suriye hükümetine iyi bir cevap oldu. Caferi ve Suriye hükümeti sadece Panadol değil, Diazepam ve Oxazepam ilaçlarını da almalı… Beşar Esad için gereklidir. Onlar Kürtlerin istekleriyle alay ediyorlardı” diye konuştu.

Bu defa da Caferi;
Panadol adlı ağrı kesiciden daha güçlü bir ağrı kesici var; o da Advil. Suriye’nin geleceğine yönelik uygun her sisteme Suriye halkı karar verir, gruplar değil. Söz konusu  her projeye Suriyelilerin karar vermesi gerekiyor. Tek taf baskın olamaz. Suriye’deki Kürtlerin bazıları federalizme karşı.

Beşar Caferi ayrıca, Astana görüşmelerinin başarılı olduğunu ve  herkesin mutabık olduğu bir anlaşma yapıldığını belirtti.

Astana görüşmelerinin ilk gününde Suriye'de çatışmaların durdurulması ve ateşkes ihlallerinin önlenmesi amacıyla Türkiye, Rusya ve İran arasında mutabakat sağlandı.

Üç ülkenin ortak yayınladığı bildiri hakkında açıklama yapan Beşar Caferi “Nihayet herkesin üzerinde uzlaştığı, mutabakata dayalı bir belgemiz oldu” dedi.

Astana'da düzenlenen Suriye barış görüşmeleri sonucunda üç ülkenin kabul ettiği ortak bildiri açıklandı.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov tarafından okunan bildiriye göre, Rusya, Türkiye ve İran Suriye'deki ateşkesin denetlenmesi için üçlü bir mekanizma kurmaya karar verdi.

Bu arada,  muhaliflerin sözcüsü Yahya Aridi, bildirgeye imza atmayı düşünmediklerini açıklamıştı.Ortak bildiride muhaliflerin ve rejimin imzası yer almadı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler