Şengal'de Peşmerge Güçleri'ne saldıran Haşdi Şabi'den açıklama!

Şengal çevresinde Peşmerge Göçleri'ne saldıran Şii milis gücü Haşdi Şabi, yayımladığı bir açıklamayla bombardımanın yanlışlıkla olduğunu söyledi.


Haşdi Şabi Resmi Sözcüsü Ahmet Esedi'nin K24’te yer alan açıklamasında, Şengal civarındaki bir Peşmerge mevziine yapılan saldırıyla alakalı olarak belirtmek isteriz ki Peşmerge, Irak Silahlı Kuvvetlerinin bir parçasıdır ve terörle mücadelede ve ayrıca terör örgütü IŞİD teröristlerine karşı savaşta omuz omuza mücadele ettiğimiz kardeşlerimizdir." denildi.

Şengal'de PKK'nin (YBŞ) desteği ile Şii Haşdi Şabi yer almaktadır. Şii Haşdi Şabi üyeleriin çoğunluğu Şengal'e saldıran eski IŞİD militanlarından oluşuyor. Bu birliklere PKK eğitim veriyor. PKK Komutaının bu bilgiyi açıklayan videosu:
Açıklamanın devamında, "Olay bölgesinde Peşmerge ile Haşdi Şabi mevziileri ve kontrol noktaları birbirine yakındır ve her iki taraf arasında büyük bir işbirliği mevcuttur. İki taraf da dayanışma içindeler." ifadesi yer aldı.

Olayın tüm yönleriyle araştırılması ve bu tür olayların önüne geçilmesi için acilen bir komisyon kurulduğunun belirtildiği açıklamada, "Bu tür yanlışlıklar başarılarımızın gidişatına hizmet etmemektedir." denildi.

Söz konusu bölgedeki bütün olaylara ilişkin detayların araştırılması amacıyla her iki tarafın da katılımıyla ortak bir üst düzey komisyonun kurulduğu ifade edilen açıklamanın sonunda ise "Haşdi Şabi ve Peşmerge'nin namluları Irak toraklarındaki gerici IŞİD teröristlerine karşı yöneltilmiştir. IŞİD ile mücadelede birlikte savaşıyoruz.” sözlerine yer verildi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler