Şam Yönetimi'nden 'Güvenli Bölge' açıklaması

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye’de güvenli bölge oluşturma planının Şam ile koordinasyon olmadan gerçekleştirilmesinin tehlikeli olacağını söyledi.


Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi'nin Şam'da bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktardı.

Görüşmede ABD Başkanı Trump'ın ''güvenli bölge'' planının da ele alındığını ve tarafların "Suriye hükümeti ile koordinasyon olmaksızın güvenli bölge oluşturma yönünde yapılacak her türlü girişimin tehlikeli olacağı" konusunda mutabık kaldıklarını duyurdu.

'Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan Olumlu Yaklaşım'

Şam Yönetimi'nin müttefiki Rusya'dan bu kez konuya ilişkin olumlu bir açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Şam'ın onayı olduğu takdirde ülkedeki kriz nedeniyle yerlerinden edilenler için Suriye topraklarında güvenli bölgelerin oluşturulması fikrinin değerlendirilebileceğini" söylemişti.

Planın Suriyelilerin başka ülkelerde sığınma başvurusunda bulunmalarına alternatif olarak gösteren ABD Başkanı Donald Trump, güvenli bölgelerin nerede oluşturulmak istediğini belirtmemişti.

Trump'ın güvenli bölge planını devreye sokması durumunda ABD'nin Suriye'deki angajmanının artacağı ve Obama'nın Suriye politikalarından uzaklaşılacağı belirtiliyor.

Türkiye, Barack Obama döneminde uzun süre Suriye'de güvenli bölge oluşturulmasına yönelik önerisinde ısrar etmişti. Ancak bu öneri ABD ve uluslararası koalisyon güçlerince yeter, desteği görmemişti.