Şam ile Suriyeli Kürtler arasında toplantı; Önce 'otonomi', 4 yıl sonra 'referandum'!

Suriye’de Şam ile Himeymim arasında Kürt şehirleri ve Suriye’deki Kürt sorunu konusunda görüşmelerin gerçekleştiği dile getirildi.


Rudaw’ın yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Rojava'nın (Batı Kürdistan) önde gelen bazı Kürt Kanaat Önderleri ile görüşmeler gerçekleştiren Suriye Hükümeti yetkililerinin dönüşüm sürecinde Kürtler'e otonomi verilmesine ikna oldukları ve bu projenin Rusya’dan da destek gördüğü öne sürüldü.

Bazı Kürt Kanaat Önderleri'nin hazırladığı projeye göre, Kürt şehirleri geçiş aşamasında 3 evreli bir süreçten geçmesi planlanıyor.

Kürtler Kentleri'nin geçiş aşamasının birinci evresinde otonomi hakkını elde edecek. Birinci evreden 4 yıl sonra gerçekleştirilecek bir referandum ile Kürtler kendi geleceklerine karar verecek.

Bugün (11 Ocak 2017) Suriye Hükümeti’nin Kürt şahsiyetlerinden Dr. Ferid Sedun ile birlikte bir kişinin söz konusu proje ile ilgili Suriye Hükümeti yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirecek.

Görüşme ile ilgili Rudaw’a konuşan Dr. Ferid Sedun, Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin de söz konusu projeden haberdar olduğunu, önümüzdeki günlerde Himeymim’de geniş bir şekilde bu projenin ele alınacağını söyledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler