Şam'dan Ankara'ya şantaj!

Beşar Esad'ın partisi Baas'ın kontrolünde bulunan meclisin genel sekreteri olan Halid Abdud, rejim istihbaratının IŞİD'in içine sızdığını ve yönlendirdiğini iddia ederek, IŞİD'in Türkiye'deki eylemlerinin ancak Suriye rejim ile işbirliği yaparak durdurulabileceğini söyledi.


Şam Yönetimi kontrolündeki, Suriye Meclisi genel sekreteri Halil Abdud, "Suriye'nin güvenlik kurumları, istihbaratı, bu tür şebekelerin içine sızabildi. Türkiye'de yaşananları kimse durduramaz. Sadece bir yolu var. Suriye'nin güvenlik kurumlarıyla işbirliği  yapılırsa önüne geçilebilir" dedi.

Halil Abdud, IŞİD'in Türkiye'deki eylemlerinin ancak rejimle işbirliği yaparak durdurulabileceğini öne sürdü.

AA'nın haberine göre, Suriyeli politikacı, rejimin televizyon kanallarından Suriye Televizyonu'nda yayınlanan bir programda rejimin IŞİD'le ilişkilerini açıkladı:

"Sana bir soru sormak istiyorum, IŞİD nerede, Nusra nerede? Ve diğer cihadi gruplar nerede? Tabii ki Şam etrafında yer alıyor. Peki neden Şam’da patlamalar olmuyor? Neden Türkiye’nin bazı illerinde patlamalar oluyor?

Ben bu  konuyu bundan önce de sizlerle paylaştım. Suriye'nin güvenlik kurumları, istihbaratı, bu tür şebekelerin içine sızabildi. Türkiye'de yaşananları kimse durduramaz. Sadece bir yolu var. Suriye'nin güvenlik kurumlarıyla işbirliği  yapılırsa önüne geçilebilir.

Ürdün'de güvenlik güçlerine düzenlenen saldırılara bakın. Suriye devleti Ürdün ve Türkiye coğrafyasında yaşanan olaylarla ilgili geniş bilgilere sahip."