Ads[no]

Ads[no]

30 Ocak 2017

Salih Müslim Suudi gazetesine konuştu: Türkiye isterse diyaloğa hazırız

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye’nin talep etmesi halinde kendilerinin diyalog kurmaya hazır olduklarını söyledi.


Demokratik Toplum Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, Suudi Okaz Gazetesi'ne verdiği söyleşide İran ile işbirliği ve ilişki içerisinde bulunmadıklarını dile getirdi ve İran’daki Molla rejiminin Kürtler üzerinde büyük bir zulüm uyguladığına vurgu yaptı.

Kurdistan Bölgesi’ndeki mevcut federal sistemin etnik bir temel üzerinde şekillendiğinden kendilerinin bu sisteme sıcak bakmadıklarını, Rojava bölgesi için farklı bir arayış içerisinde olduklarını dile getiren Salih Müslim, bölgedeki tüm felekatlerin kaynağında devletlerin varlığı bulunduğundan Kürtler için ulus devlet istemediklerini vurguladı.

Kendilerinin sadece Suriye’deki Kürtlerin sorunlarıyla ilgilendiklerini dile getiren Müslim, Türkiye ve İran’daki Kürtlerin sorunlarıyla bir ilgilerinin olmadığını, oralarda yaşayan Kürtlerin kendi sorunlarına çözümler üretebileceğini belirtti.

Suriye Hükümeti'nin Cezire bölgesinde çok sayıda güvenlik merkezi ile kontrol noktalarının bulunduğunu kabul eden Salih Müslim buna rağmen kendileri ile Suriye rejimi arasında bir ilişki bulunmadığını söyledi.

IŞİD’e karşı savaştıkları için ABD’nin kendilerine silah verdiğini dile getiren Müslim, kendilerinin Türkiye ile hiçbir problemlerinin bulunmadığını vurguladı.

PYD lideri Salih Müslim Türkiye ile ilişki geliştirmek istediklerini ve Türkiye istediği taktirde diyalog kurmaya hazır olduklarını söyledi.
Salih Müslim Suudi gazetesine konuştu: Türkiye isterse diyaloğa hazırız Reviewed by ZEReditor II on 30.1.17 Rating: 5 PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye’nin talep etmesi halinde kendilerinin diyalog kurmaya hazır ...

6 yorum:

 1. Sanırım Türkiye ile görüşme beklentin safça . Türkiye görüşmez. Neden mi çünkü kürtsunuz. Ecnebi yahudi Hristiyan bir toplum olsaydınız olurdu
  görüşme.
  ALLAH BÜYÜKTÜR. sabır.

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Sorguya çekilmiş bir suçlu gibi konuşuyor. 'Şununla ilişkim yok, Kurd devletine karşıyım...' diyerek ‘aferin’ alacağını zanediyor. Şunu diyebilir misin: ‘Arabistan ulus devletttir, Arap devletine karşıyım’.

  Dünyada ulusa dayanmayan kaç tane devlet var? Dünyanın en demokratik ülkesi bile ulus devlettir. Sen bu boklu kıçınla dünyaya siyaset mi öğretiyorsun? Rusların 70 yııl kullanıp cope attığı ideolojiyi yeni keşfeden bir cahil gibisin.

  KKTC gibi 200 bin nüfuslu hatta daha küçük devletler varken, 40 milyonluk Kurdlerin neden bir devleti olmasın? Kurdlerin bir devlet kurup Birleşmiş Milletler’:de temsil edilmesi, Kurdistan Ordusunun Nato’ya katılıp Kurdistan’ı güvenceye alması, savaş uçaklarına sahip olması, Kurdlerin kendi devleti adına FIFA’ya, Olımpıyatlar’a katılması, bağımsız ulusal ekonomisinin olması, Kurd pasaportunun olması vs. kötü değildir.

  Kurdistan devleti demokrasinn önünde engel değildir. Başur Kurdistan’ında bütün azınlıklar özgürdür. Başur dünyadaki bir çok devletten daha demokratiktir. Rojava’nın aksine, Başur’da demokrasi sadece azınlıklar için değil, farklı düşünen Kurdler için de var.

  Kendi ırkının devletleşmesine düşmanlık yaparak kendini küçük düşürürsen, dünyaya sözde ‘yeni’ sistem getirme ukalalığı yaparsan, hiç bir devlet seni adam yerine koymaz, hatta seni tehdit bile görürler.

  Her seferinde Başur’un devletleşmesine karşı olduğunu ilan etmen soylu bir davraış değildir

  Başur yetkililerinin yurtdışında verdikleri ‘bağımsızlik Kurdlerin de hakkıdır’ mesajı bizleri gururlandırıken, senin yaptığın iş değil.

  YanıtlaSil
 4. bu pkk ve faşist türevi hala köpek gibi ulus devlete karşı lduğunu savunuyor. sen esadın güvenlik noktalarını neden yok etmedin zamanında belli oldu sebebi. şavaş bittikten sonra tekrar oraları esad ve irana vermektir amacınız. kahrolsun savunduğunuz o rezil düşünceleriniz ve aponuz da. merak etme senin ve senin gibi düşünenlerin sonu yakındır. tabi uşaklık ettiğiniz gerici iran mollarınında, iranında suriyelileşmesi yakındır allahın izniyle. madem ulus devlete karşısın neden uşağı olduğunuz iran devletine karşı olduğunuz söylemiyorsunuz. kürdün mevzu bahis oldu mu hemen ulus devlete karşıyız. kürtere devleti haram kılıp uşağı olduğun devletlerine ses çıkarmayanlar.

  YanıtlaSil
 5. bunun gibi serfsiz denk gelmedin herhalde abd kuracağı güvenlik bölgesi bu ibne rahatsız olmuş bu satılmış köpek düne kadar turkiye hakkında ileri geri konuşuyordu şimdi ne oldu evet yıllardır pkk ve salih müslüm serefsiz maskez düştü inşallah kürtlerin kanında boğulursuz 74 ferman geçiren yezidiler bile serefli sizde barzani bağlanmak istiyor

  YanıtlaSil
 6. Madem diyaloğa hazirsiniz kdp yi neden gel Türkiye'ye ilişkileri var diye elestirirsiniz ya cok cahilsiniz yada çok uyanık zannediyosunuz kendinizi kartoncular

  YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.