Salih Müslim Suudi gazetesine konuştu: Türkiye isterse diyaloğa hazırız

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye’nin talep etmesi halinde kendilerinin diyalog kurmaya hazır olduklarını söyledi.


Demokratik Toplum Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, Suudi Okaz Gazetesi'ne verdiği söyleşide İran ile işbirliği ve ilişki içerisinde bulunmadıklarını dile getirdi ve İran’daki Molla rejiminin Kürtler üzerinde büyük bir zulüm uyguladığına vurgu yaptı.

Kurdistan Bölgesi’ndeki mevcut federal sistemin etnik bir temel üzerinde şekillendiğinden kendilerinin bu sisteme sıcak bakmadıklarını, Rojava bölgesi için farklı bir arayış içerisinde olduklarını dile getiren Salih Müslim, bölgedeki tüm felekatlerin kaynağında devletlerin varlığı bulunduğundan Kürtler için ulus devlet istemediklerini vurguladı.

Kendilerinin sadece Suriye’deki Kürtlerin sorunlarıyla ilgilendiklerini dile getiren Müslim, Türkiye ve İran’daki Kürtlerin sorunlarıyla bir ilgilerinin olmadığını, oralarda yaşayan Kürtlerin kendi sorunlarına çözümler üretebileceğini belirtti.

Suriye Hükümeti'nin Cezire bölgesinde çok sayıda güvenlik merkezi ile kontrol noktalarının bulunduğunu kabul eden Salih Müslim buna rağmen kendileri ile Suriye rejimi arasında bir ilişki bulunmadığını söyledi.

IŞİD’e karşı savaştıkları için ABD’nin kendilerine silah verdiğini dile getiren Müslim, kendilerinin Türkiye ile hiçbir problemlerinin bulunmadığını vurguladı.

PYD lideri Salih Müslim Türkiye ile ilişki geliştirmek istediklerini ve Türkiye istediği taktirde diyalog kurmaya hazır olduklarını söyledi.