Ads[no]

Ads[no]

27 Ocak 2017

Rusya yeniden: Kürtlerin Cenevre'ye katılması gerekiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Kürt tarafının Cenevre’de yapılacak Suriye görüşmelerine katılımının kendileri açısından gerekli olduğunu savundu.


Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, bugün düzenlediği basın toplantısında Rudaw muhabirinin sorusu üzerine Kürtlerin görüşmelere katılmasının önemine vurgu yaptı.

Kürtlerin Cenevre-4 toplantısına katılımı ve yeni anayasada haklarının güvence altına alınması hakkında Zaharova, “Kürtlerin görüşmelere davet edilmesi konusunda Rusya’nın tavrını biliyorsunuz. Kürtlerin görüşmelere katılmasını gerekli görüyoruz” dedi.

Görüşmelere katılacak tarafları, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura ve BM’nin belirleyeceğini söyleyen Zaharova, “Bu sorunun muhatabı BM Özel Temsilcisi’dir” ifadesini kullandı.

Bugün Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bazı Suriyeli muhalif gruplarla yaptığı toplantıya ilişkin ise Zaharova, “Toplantıda Suriye için yeni anayasa konusu görüşüldü. Şüphesiz yeni anayasa konusu görüşmelerin en önemli maddesi” dedi.

Sözcü Zaharova devamında şu ifadeleri sarf etti:

“Astana’da Kürtlere özerklik verilmesi önerilmişti. Biz öneride bulunmuyoruz sadece sorunları belirliyoruz. Suriye anayasasıyla ilgili görüşmeler için bir çerçeve oluşturduk ancak Suriye’nin nasıl yönetileceği ülkenin yeniden inşası Suriye’deki farklı etnik grupları ilgilendiren bir konu.

Bir dizi sorunu içeren bir liste hazırladığımızı söyleyebilirim. Sorunları çözüme kavuşturulmalı, buna Suriyelilerin kendisi karar vermeli. Hiç kimseye baskı kurmuyoruz, sadece sorunları içeren bir liste hazırladık.”
Rusya yeniden: Kürtlerin Cenevre'ye katılması gerekiyor Reviewed by ZEReditor II on 27.1.17 Rating: 5 Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Kürt tarafının Cenevre’de yapılacak Suriye görüşmelerine katılımının kendileri açısında...

1 yorum:

  1. ne oldu ? amerikan kulağınızımı_? çekti hani suriye bütünlüğünde yanaydız hani esat ypg pyd silah yardım ediyordu esat akılsızmı kendi ülkesini böldürecek kadar şimdi sırada hangi kumpas var ?

    YanıtlaSil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.