Rusya yeniden: Kürtlerin Cenevre'ye katılması gerekiyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Kürt tarafının Cenevre’de yapılacak Suriye görüşmelerine katılımının kendileri açısından gerekli olduğunu savundu.


Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, bugün düzenlediği basın toplantısında Rudaw muhabirinin sorusu üzerine Kürtlerin görüşmelere katılmasının önemine vurgu yaptı.

Kürtlerin Cenevre-4 toplantısına katılımı ve yeni anayasada haklarının güvence altına alınması hakkında Zaharova, “Kürtlerin görüşmelere davet edilmesi konusunda Rusya’nın tavrını biliyorsunuz. Kürtlerin görüşmelere katılmasını gerekli görüyoruz” dedi.

Görüşmelere katılacak tarafları, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura ve BM’nin belirleyeceğini söyleyen Zaharova, “Bu sorunun muhatabı BM Özel Temsilcisi’dir” ifadesini kullandı.

Bugün Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bazı Suriyeli muhalif gruplarla yaptığı toplantıya ilişkin ise Zaharova, “Toplantıda Suriye için yeni anayasa konusu görüşüldü. Şüphesiz yeni anayasa konusu görüşmelerin en önemli maddesi” dedi.

Sözcü Zaharova devamında şu ifadeleri sarf etti:

“Astana’da Kürtlere özerklik verilmesi önerilmişti. Biz öneride bulunmuyoruz sadece sorunları belirliyoruz. Suriye anayasasıyla ilgili görüşmeler için bir çerçeve oluşturduk ancak Suriye’nin nasıl yönetileceği ülkenin yeniden inşası Suriye’deki farklı etnik grupları ilgilendiren bir konu.

Bir dizi sorunu içeren bir liste hazırladığımızı söyleyebilirim. Sorunları çözüme kavuşturulmalı, buna Suriyelilerin kendisi karar vermeli. Hiç kimseye baskı kurmuyoruz, sadece sorunları içeren bir liste hazırladık.”
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler