Ads[no]

Ads[no]

29 Ocak 2017

Rusya - PYD görüşmesinde konuşan Lavrov: Sizsiz, Cenevre'den çözüm çıkmaz

Davet üzerine Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rus yetkililerle bir araya gelen PYD heyeti, görüşmede Suriye için hazırlamış oldukları anayasa taslağını sundu.


Rusya'nın Moskova toplantısına Suriye muhalefetinden tüm kesimleri davet ettiğini söyleyen PYD Fransa Temsilcisi Halit İsa, muhaliflerin Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın itirazları nedeniyle katılmadığını şu sözlerle ifade etti:

"Rusya, Suriye muhalefetinin tamamını davet etmişti. Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın desteklediği Suriye muhalefeti toplantıya gelmedi. Demokratik Özerklik ve PYD'den toplantıya katılım oldu.

Kadri Cemil'in partisinden de katılım oldu. Bunu dışında toplantıya katılan az sayıda muhalif oldu. Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan'a bağlı muhaliflerin toplantıda olmaması şunu gösteriyor; Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan Suriye'de erken ve barışçıl bir siyasi çözümü istemiyor.


Sayın Lavrov bize Suriye ile ilgili hazırlamış oldukları anayasa taslağını sundu. Bize Rus uzmanların bu taslak üzerinde çalıştıklarını söylediler. Lavrov, söz konusu taslağın nihai olmadığını, bizim bunu geliştirebileceğimizi belirtti."


Toplantıda olumlu adımların atıldığını gözlemlediklerini söyleyen Halit İsa, sözlerine şöyle devam etti:

"İyi şeyler gördük. Rusya tüm Suriye muhalefetini ve Demokratik Özerklik temsilcilerini de masaya oturmaya çağırıyor. Rusya'nın oluşturduğu anayasa taslağında pozitif noktalar var; örneğin Suriye Arap Cumhuriyeti isminden 'Arap' kelimesi çıkarıldı. Suriye'de Kürtler, Ermeniler, Süryaniler, Çerkeslerin yanı sıra  birçok etnik grup yaşıyor. Bundan dolayı Suriye isminin Arap Cumhuriyeti olması doğru değildi.

Önemli bulduğumuz bir diğer husus ise Suriye'nin seküler bir devlet olması. Eskiden anayasasında şeriata dayalı maddeler vardı. Suriye'de birden çok din ve mezhebe mensup insanlar yaşıyor. Demokratik Özerklik olarak hazırlamış olduğumuz anayasa taslağını Rus yetkililere sunduk. Rus dostlarımız ve Suriyeli muhalifler taslak üzerinde çalışabileceğimizi söylediler. Toplantıya katılan muhalifler ile toplantıya gelmeyenlerle görüşüp bir grubu Cenevre'ye müzakereler için göndermeliyiz."


Suriye'de çözüm için tüm kesimlerin görüşünün alınması gerektiğini ifade eden İsa, Rusya'nın bunu 'çok iyi bildiğini', bu nedenle de kendilerini de davet ettiğini şu sözlerle açıklık getirdi:

"Ruslar da biliyor ki güçlerden biri toplantı dışında kalsa olmaz; Demokratik Özerklik temsilciliğini, PYD'yi davet ettiler. Demokratik Özerklik, Suriye'nin kuzeyinde bir bölgeyi idare ediyor. 3 yıllık tecrübesi olan Demokratik Özerklik sadece Kürtlerden oluşmuyor; Araplar, Çerkesler ve farklı etnik kimlikler kardeşçe yaşıyor."

Dışişleri Bakanı Lavrov'un kendilerine Cenevre toplantısının Şubat'ın sonunda düzenleneceğini aktardığını söyleyen Halit İsa, "Rusya, PYD ve Demokratik Özerkliğin katılımı olmadan Cenevre 4 toplantısından çözüm çıkmayacağını söyledi. Kürtlerin öncü güç olduğunu söyleyip Cenevre'ye katılmaları gerektiğini dile getirdiler. Bu toplantı, Cenevre 4'ün bir başlangıcıdır. Bu amaçla geldik" dedi. (Sputnik)
Rusya - PYD görüşmesinde konuşan Lavrov: Sizsiz, Cenevre'den çözüm çıkmaz Reviewed by ZEReditor II on 29.1.17 Rating: 5 Davet üzerine Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rus yetkililerle bir araya gelen PYD heyeti, görüşmede Suriye için h...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.