Rusya - PYD görüşmesinde konuşan Lavrov: Sizsiz, Cenevre'den çözüm çıkmaz

Davet üzerine Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rus yetkililerle bir araya gelen PYD heyeti, görüşmede Suriye için hazırlamış oldukları anayasa taslağını sundu.


Rusya'nın Moskova toplantısına Suriye muhalefetinden tüm kesimleri davet ettiğini söyleyen PYD Fransa Temsilcisi Halit İsa, muhaliflerin Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın itirazları nedeniyle katılmadığını şu sözlerle ifade etti:

"Rusya, Suriye muhalefetinin tamamını davet etmişti. Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın desteklediği Suriye muhalefeti toplantıya gelmedi. Demokratik Özerklik ve PYD'den toplantıya katılım oldu.

Kadri Cemil'in partisinden de katılım oldu. Bunu dışında toplantıya katılan az sayıda muhalif oldu. Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan'a bağlı muhaliflerin toplantıda olmaması şunu gösteriyor; Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan Suriye'de erken ve barışçıl bir siyasi çözümü istemiyor.


Sayın Lavrov bize Suriye ile ilgili hazırlamış oldukları anayasa taslağını sundu. Bize Rus uzmanların bu taslak üzerinde çalıştıklarını söylediler. Lavrov, söz konusu taslağın nihai olmadığını, bizim bunu geliştirebileceğimizi belirtti."


Toplantıda olumlu adımların atıldığını gözlemlediklerini söyleyen Halit İsa, sözlerine şöyle devam etti:

"İyi şeyler gördük. Rusya tüm Suriye muhalefetini ve Demokratik Özerklik temsilcilerini de masaya oturmaya çağırıyor. Rusya'nın oluşturduğu anayasa taslağında pozitif noktalar var; örneğin Suriye Arap Cumhuriyeti isminden 'Arap' kelimesi çıkarıldı. Suriye'de Kürtler, Ermeniler, Süryaniler, Çerkeslerin yanı sıra  birçok etnik grup yaşıyor. Bundan dolayı Suriye isminin Arap Cumhuriyeti olması doğru değildi.

Önemli bulduğumuz bir diğer husus ise Suriye'nin seküler bir devlet olması. Eskiden anayasasında şeriata dayalı maddeler vardı. Suriye'de birden çok din ve mezhebe mensup insanlar yaşıyor. Demokratik Özerklik olarak hazırlamış olduğumuz anayasa taslağını Rus yetkililere sunduk. Rus dostlarımız ve Suriyeli muhalifler taslak üzerinde çalışabileceğimizi söylediler. Toplantıya katılan muhalifler ile toplantıya gelmeyenlerle görüşüp bir grubu Cenevre'ye müzakereler için göndermeliyiz."


Suriye'de çözüm için tüm kesimlerin görüşünün alınması gerektiğini ifade eden İsa, Rusya'nın bunu 'çok iyi bildiğini', bu nedenle de kendilerini de davet ettiğini şu sözlerle açıklık getirdi:

"Ruslar da biliyor ki güçlerden biri toplantı dışında kalsa olmaz; Demokratik Özerklik temsilciliğini, PYD'yi davet ettiler. Demokratik Özerklik, Suriye'nin kuzeyinde bir bölgeyi idare ediyor. 3 yıllık tecrübesi olan Demokratik Özerklik sadece Kürtlerden oluşmuyor; Araplar, Çerkesler ve farklı etnik kimlikler kardeşçe yaşıyor."

Dışişleri Bakanı Lavrov'un kendilerine Cenevre toplantısının Şubat'ın sonunda düzenleneceğini aktardığını söyleyen Halit İsa, "Rusya, PYD ve Demokratik Özerkliğin katılımı olmadan Cenevre 4 toplantısından çözüm çıkmayacağını söyledi. Kürtlerin öncü güç olduğunu söyleyip Cenevre'ye katılmaları gerektiğini dile getirdiler. Bu toplantı, Cenevre 4'ün bir başlangıcıdır. Bu amaçla geldik" dedi. (Sputnik)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler