"Rusya gözetiminde, Rojava ile Şam Yönetimi'nin görüşmelerinde bir ilk" iddiası; Salih Müslim...

PYD EşBaşkanı Salih Müslim başkanlığındaki bir heyetinin, Rusya’nın Hmeymim Üssü’nde Şam Yönetimi ile görüşme gerçekleştirdiği iddia edildi.


Adının açıklanmasını istemeyen bir Kürt siyasetçi, aralarında PYD Eş Başkanı Salih Müslim, TEVDEM, Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ve birkaç parti temsilcisinin de yer aldığı Rojava heyetinin, dün tahsis edilen bir uçakla Kamişlo Havaalanı’ndan Rusya’nın Lazkiye’deki Hmeymim Üssü’ne gittiğini söyledi.

BasNews'e konuşan mevzubahis Kürt siyasetçi, PYD Eş Başkanı Salih Müslim ve beraberindeki heyetin Hmeymim Üssü’nde, Suriye rejim yetkilileriyle Rusya’nın gözetiminde bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.

Görüşmenin içeri hakkında net bir bilgi edinilemez iken, Kürtlerin, Astana’da başlayacak Suriye görüşmelerinde ne düzeyde yer alacağının görüşülmüş olabileceği öne sürülüyor.

Daha önce de Suriye rejimi ile Rojava Özerk Yönetimi yetkilileri, Rusya gözetiminde Lazkiye’deki Hmeymim Üssü’nde görüşmeler gerçekleştirmiş ancak bu görüşmelere PYD Eş Başkanı Salih Müslim ilk defa katılmış oldu.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Eş Başkanı İlhan Ahmed daha önce Suriye rejimi ile yeni yıldan itibaren görüşmelere başlayacaklarını açıklamıştı.