Rusya Dışişleri Bakanlığı: Kürtler olmadan Suriye'de çözüm düşünülemez

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, Suriye'de siyasi sürecin başaryla yeniden başlatılması için Kürt temsilcilerinin katılımının gerekli olduğunu belirtti.


Önceki gün Sputnik'e verdiği mülakatta önemli konulara değinen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın BM Güvenlik Konseyi tarafından belirlenen yetkilerini kullanmak ve en kısa sürede geniş katılımlı siyasi süreci başlatmak zorunda olduğunu söyledi.

'Kürtler Suriye'nin Önemli Bölümünü Kontrol Altında Tutuan Askeri ve Siyasi Bir Güç'

Suriye'deki Kürt faktörüne dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gatilov, "Kürtlerin katılımı olmadan siyasi süreci başarı bir şekilde yeniden başlatmayı düşünmek zor. Kürtler Suriye topraklarının önemli bir bölümünü kontrol altında tutan askeri ve siyasi güç, aynı zamanda terörle mücadelede aktif olarak yer alıyor. Kürtlerin masada olmaması halinde, Suriye'deki anayasal düzenin geleceğiyle ilgili nihai kararlar almanın mümkün olmayacak" dedi.

'BM'den En Kısa Süre İçerisinde Çağrı Bekliyoruz'

Öte yandan Gatilov, BM Suriye Özel Temsilcisi De Mistura'dan Suriyeli taraflar arasındaki müzakereler için en kısa süre içinde ve herhangi bir ön koşul öne sürmeden çağrı yapmasını beklediklerini vurguladı. (Sputnik)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler