Rusya'dan önemli "Suriye'de Federasyon ve Barış Görüşmeleri" açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de federasyon konusuna değindiği konuşmasında, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yürütülen barış görüşmelerine silahlı veya silahsız tüm grupların katılması gerektiğini kaydetti.


Rusya Dışişleri'nin 2016 yılı değerlendirme toplantısında konuşan Sergey Lavrov, K24 muhabirinin "Suriye'de federalizmi destekleyecek misiniz?" şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

"Bu sorunun bize değil Suriyelilere iletilmesi lazım. Bütün uluslararası kararlar çoğunluk elde edilerek verilir. Buna da Suriyeliler karar vermesi lazım ve Suriyeliler dışında kimsenin müdahalesi olmamalı.

Suriye’nin alacağı kararlar bu konuda bile olsa desteklenebilir. Suriye’nin durumunu yakından takip eden ülkeler, uluslararası kararlara bağlılığını beyan ediyor."

Suriye’de silahlı gruplar arasında bir kaos yaşandığını belirten Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu gruplardan bazılarının alınan uluslararası kararlara saygı duymadığını ve karar süreçlerinde yer almadığını söyledi.

Bütün Gruplar Görüşmelere Katılmalı

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından sürdürülen Suriye ile ilgili barış çabalarına değinen Lavrov, şöyle konuştu:

"BM, Suriye muhalefetinin bütün gruplarına katılma çağrısı yapıyor. Kürtler de Suriye muhalefetinde yer alıyor. Bazı Kürt siyasetçiler Suriye’nin dışında yaşıyor. Bütün gruplara görüşmelere katılmaları için davet gönderildi. Çoğu Suriye konusunda aktif ve Suriye’nin dışında yaşıyor.

Biz, daha çok Suriye’nin içinde kalan ve mücadele edenlere önem veriyoruz. Silahlı-silahsız ve hangi isimle olurlarsa olsunlar… Bütün muhalif güçlerin görüşmelere katılması lazım.

Ateşkesin sağlanması için Suriye’deki savaş meydanında savaşan gruplarla anlaşmaya gittik. Buna bütün grupların katılmasını bekliyoruz. Ateşkesin devamlılığı için önemli bir adım."

Görüşmelere meydandaki bütün grupların katılmasını önemli buluyoruz. Daha önceki ateşkes süreçlerinde yer alan grupların da katılması önemli.”
(K24)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler