Ads[no]

Ads[no]

17 Ocak 2017

Rusya'dan önemli "Suriye'de Federasyon ve Barış Görüşmeleri" açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de federasyon konusuna değindiği konuşmasında, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yürütülen barış görüşmelerine silahlı veya silahsız tüm grupların katılması gerektiğini kaydetti.


Rusya Dışişleri'nin 2016 yılı değerlendirme toplantısında konuşan Sergey Lavrov, K24 muhabirinin "Suriye'de federalizmi destekleyecek misiniz?" şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

"Bu sorunun bize değil Suriyelilere iletilmesi lazım. Bütün uluslararası kararlar çoğunluk elde edilerek verilir. Buna da Suriyeliler karar vermesi lazım ve Suriyeliler dışında kimsenin müdahalesi olmamalı.

Suriye’nin alacağı kararlar bu konuda bile olsa desteklenebilir. Suriye’nin durumunu yakından takip eden ülkeler, uluslararası kararlara bağlılığını beyan ediyor."

Suriye’de silahlı gruplar arasında bir kaos yaşandığını belirten Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu gruplardan bazılarının alınan uluslararası kararlara saygı duymadığını ve karar süreçlerinde yer almadığını söyledi.

Bütün Gruplar Görüşmelere Katılmalı

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından sürdürülen Suriye ile ilgili barış çabalarına değinen Lavrov, şöyle konuştu:

"BM, Suriye muhalefetinin bütün gruplarına katılma çağrısı yapıyor. Kürtler de Suriye muhalefetinde yer alıyor. Bazı Kürt siyasetçiler Suriye’nin dışında yaşıyor. Bütün gruplara görüşmelere katılmaları için davet gönderildi. Çoğu Suriye konusunda aktif ve Suriye’nin dışında yaşıyor.

Biz, daha çok Suriye’nin içinde kalan ve mücadele edenlere önem veriyoruz. Silahlı-silahsız ve hangi isimle olurlarsa olsunlar… Bütün muhalif güçlerin görüşmelere katılması lazım.

Ateşkesin sağlanması için Suriye’deki savaş meydanında savaşan gruplarla anlaşmaya gittik. Buna bütün grupların katılmasını bekliyoruz. Ateşkesin devamlılığı için önemli bir adım."

Görüşmelere meydandaki bütün grupların katılmasını önemli buluyoruz. Daha önceki ateşkes süreçlerinde yer alan grupların da katılması önemli.”
(K24)
Rusya'dan önemli "Suriye'de Federasyon ve Barış Görüşmeleri" açıklaması Reviewed by ZEReditor II on 17.1.17 Rating: 5 Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de federasyon konusuna değindiği konuşmasında, Birle...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.