Rusya, Astana'da Anayasa Taslağı'nı Masaya Koydu; Kürtler'e Özerkliği İçeriyor!

Rusya'nın, Astana’daki Suriye görüşmeleri sırasında muhaliflere sunduğu anayasa taslağının ayrıntıları netlik kazandı. Söz konusu taslakta Kürtler'e özerklik yer aldı.


Rus Interfax Ajansı'nın taslağı gören Suriyeli muhaliflerden bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Rusya Kürtlere özerklik verilmesi ve yetkileri kısıtlanmış cumhurbaşkanının görev süresinin tek seferlik 7 yıllık dönemle sınırlandırılmasını istiyor.

İşte taslakta yer aldığı öne sürülen 8 önemli nokta:

* Mevcut Suriye anayasasının 1’inci maddesi, ülkenin resmi adını “Suriye Arap Cumhuriyeti” olarak belirtirken, taslakta ülkenin adı “Suriye Cumhuriyeti” olarak değiştiriliyor.

* Anayasanın 3’üncü maddesi, Suriye Cumhurbaşkanının Müslüman olmak zorunda olduğunu belirtirken taslakta böyle bir zorunluluk bulunmuyor.

* Anayasanın 3’üncü maddesinde, İslam hukuku, yasamanın temeli olarak gösterilirken, taslakta bu ifadeye yer verilmiyor.

* Suriye anayasasının birinci maddesi, ülkenin üniterliğine vurgu yaparken, bu vurgu taslakta da korunuyor. Ancak taslak metin, Kürtlere özerklik verilmesini içeriyor.

* Belgede, idari bölgelerin bölgesel esasa dayanarak, kendi dillerini seçme hakkı da tanınıyor. Bu da Kürtçe’nin özerk bölgede Arapçanın yanı sıra resmi dil olmasının önünü açıyor.

* Taslakta dikkat çeken bir diğer madde ise cumhurbaşkanının görev süresinin, bir seferlik yedi yıllık dönemle sınırlandırılması. Bu da mevcut Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın yedi yıl sonra görevinden ayrılması anlamına geliyor.

* Cumhurbaşkanı aynı zamanda genelkurmay başkanı olmayı sürdürse de yetkileri, oluşturulacak olan “Bölgeler Meclisi” tarafından kısıtlanacak.

* Taslağa göre, anayasa mahkemesinin başkanını cumhurbaşkanı değil, meclis seçecek.

23 Ocak'ta başlayan Astana görüşmelerine Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Astana'ya davet edildiği ve görüşmelere katılım sağladığını açıklamıştı.

Ancak Rojava'da en etkin güç olan PYD'nin de içinde bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin ise Astana'ya davet edilmediği biliniyor.

DSG Sözcüsü Telal Silo, "Astana’daki Suriye görüşmelerinde alınan kararlar bizi bağlamayacak. Çünkü biz davet edilmedik" demişti. (K24)