Rıza Altun: Irak’ın Birliği Temelinde Siyaset Yapan Güçler, Doğru Güçler, KDP Yanlıştır

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Rıza Altun ANF'ye yaptığı  yaptığı açıklamada "Tam da Kürtlerin, birlik zamanıdır. Kim ki şimdi zamanı değil diyorsa, bilin ki o, Kürdistan’ı satacak olan temel unsurdur. Bizce, Ulusal Kongre’nin zamanıdır." dedikten sonra "Irak’ın Birliği Temelinde Siyaset Yapan Güçler, Doğru Güçlerdir" ifadesini kullanarak "KDP'nin yanlış yaptığını" söyledi.

Tıkla - Rıza Altun Sefir Gazetesi'ne konuştu: Bölücü 'Rojava' ve 'Kürdistan' isimlerine karşıyız

İdeolojik olarak Ulus Devlet'e yani Kürdistan Devleti'ne karşı olduklarını her fırsatta tekrarlayan Rıza Altun Ulusal Kongre yapılmasını, Suriye ve Irak'ın birliğine hizmet edilmesi gerektiğini söyledi.

KCK Ulusal Kongre'de tüm koltukların yarısının kendilerine, diğer yarısının 40'tan fazla Kürt partisi ve Türk solu kurumları arasında paylaşılmasını istiyor. Bağımsız bir Kürt Devleti'nin gündeme getirilmemesi ön şartını koyuyordu. KDP'de bunu "Kürdistan ve Kürdistan halkına ihanet" olarak niteleyerek bu temelde bir Ulusal Kongre'nin yapılamayacağını söylemişti. KCK Yöneticisi Rıza Altun bu açıklaması ile Ulusal Kongre çağrısı yaparken "Irak’ın Birliği Temelinde Siyaset Yapan Güçler, Doğru Güçlerdir" dedi. Rıza Altun daha önce de "Rojava" ismi Kürtleri çağrıştırdığı için "Kuzey Suriye" federasyonunda kullanılmamalı demişti.
KCK'nin yöneticisi Rıza Altun açıklamasında "Ulusal Kongre gerçekten Kürtler için temel bir ihtiyaçtır. Bu eskiden beri, Önderliğimiz gündeme getirdiğinden beri gerçekten temel bir ihtiyaç olarak önümüzde duruyor. Bunu defalarca izah ettik." dedi.

Kendi projeleri temelindeki Ulusal Kongre'ye değinen KCK yöneticisi Altun "Şimdiye kadar gelişen tepkiler olumlu. Yani sadece KDP cephesinde, belli bir muğlaklık var. Cevap halen verilmemiş bir durumdadır. Onun dışında, bütün Kürt gruplarının yaklaşımları bu temelde olumludur." ifadesini kullandı.

Ulusal Kongre ve birlik çağrısı yapan Altun, Musul Operasyonu'na değinirken "Musul operasyonu yürütülürken, Sünniler, KDP ve Türkiye, Musul’un etrafında oluşmuş bir çemberle beklemekteyken, bu operasyon sürüyor." şeklinde konuşarak Kürdistan Peşmerge Bakanlığı'na bağlı Peşmerge ordusunu "KDP" olarak tanımladı.

Şengal'in Kürdistan'a bağlanmaması, Kürdistan gibi Irak'a bağlı ayrı bir bölge olması gerektiği görüşünü savunan KCK'nin yöneticisi  Rıza Altun son gelişmelere ilişkin olarak "Yaklaşım, Şengal’lileri özgürleştirme, özgürlük temelinde güvenceye almak olmalıdır. Ama ortada hiçbir şey yok. Katliam kapıdadır. Şengal’in geleceği ne olacak belli değildir. Şengal’lileri kültürel olarak eritmek için, dünyanın her tarafında dağıtmışlar. Bu da yetmiyormuş gibi, hiç bir sorunu çözmeden, Şengal üzerinde de hegemonya kurmak istiyorlar. Bu, Şengal’e verilecek en büyük bir zarardır." dedi.

Tıkla - Rıza Altun Sefir Gazetesi'ne konuştu: Bölücü 'Rojava' ve 'Kürdistan' isimlerine karşıyız