Ads[no]

Ads[no]

17 Ocak 2017

Reina saldırganı yakalandı, operasyon genişliyor; İlk resmi açıklama 10:30'da!

İstanbul Ortaköy'de yılbaşı gecesi bir eğlence kulübüne saldıran ve  39 kişiyi öldüren IŞİD'li Özbek asıllı 'Abu Muhammed Horasani' kod adlı Abdulkadir Masharipov yakalandı.


Saldırgan, Esenyurt'ta Kırgız bir arkadaşının kullandığı IŞİD'in hücre evine düzenlenen operasyonla yakalandı. 17 gündür polislerin aradığı saldırganın yakalandığı evde  1'i Kırgız asıllı erkek, 3'ü kadın 4 kişinin bulunduğu ve bu kişilerin de gözaltına alındığı belirtildi.

Polisin saldırganı yakaladıktan sonra IŞİD'in hücre evlerini tespit ettiği ve buraya da operasyon düzenlediği öğrenildi.

IŞİD'e Katılacaklardı

Saldırganla birlikte yakalanan diğer kişilerin de IŞİD'e katılmak istediği ve Suriye'ye gitmeden önce bu evde kaldığı belirtildi.

Hürriyet'in haberine göre saldırganla birlikte Esenyurt'taki evde bulunan kişiler dikkat çekmez düşüncesiyle saldırganla aynı evde tutuluyordu.

Masharipov'un yakalanmasıyla ilgili operasyon sırasında elde edilen bilgilere göre Reina saldırısını gerçekleştiren IŞİD üyesinin Afganistan'da eğitim aldığı, İran üzerinden Türkiye'ye giriş yaptığı ve Arapça, Özbekçe, Çince ve Rusça olmak üzere 4 dil bildiği belirtildi.

Saldırı Emrini Veren Kişi De İstanbul'da!

Gece kulübükatliamcısı Masharipov'un yakalanması için başlatılan çalışmalar sırasında saldırganın İstanbul'a 15 Aralık tarihinde geldiği, saldırının gerçekleştirildiği gece olan 31 Aralık'a kadar saldırı emrini veren kişiyle birlikte İstanbul'u gezdiği belirtildi.

Saldırgan Masharipov'un 15 Aralık ile saldırının gerçekleştiği gecenin tarihi olan 31 Aralık tarihleri arasında İstanbul'da ne yaptığı ise henüz bilinmiyor.

Reina saldırısının gerçekleştiği geceden iki gün sonra Konya'da düzenlenen operasyonla saldırganın eşi gözaltına alınmıştı. Konya'da gözaltına alınan eşi, ifadesinde 20 Kasım'da Suriye'den Türkiye'ye geldiklerini söylemişti.

Bağlantılı Operasyonlar Sürüyor

Masharipov'un yerinin tespit edilmesi ve yakalanması için başlatılan operasyonların saldırganın yakalanmasından sonra da devam ettiği belirtilirken, son olarak İzmir'de 20, İstanbul'da 7 kişinin gözaltına alındığı ve gözaltına alınan kişilerin Doğu Türkistan, Suriye ve Dağıstan uyruklu oldukları öğrenildi.

Saldırıya İlişkin İlk Resmi Açıklama 10:30'da

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, dün gece yakalanan Reina katliamcısına ilişkin saat 10:30'da açıklama yapacak.
Reina saldırganı yakalandı, operasyon genişliyor; İlk resmi açıklama 10:30'da! Reviewed by ZEReditor I on 17.1.17 Rating: 5 İstanbul Ortaköy'de yılbaşı gecesi bir eğlence kulübüne saldıran ve  39 kişiyi öldüren IŞİD'li Özbek asıllı 'Abu Muhammed Hor...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.