Reina saldırganı yakalandı, operasyon genişliyor; İlk resmi açıklama 10:30'da!

İstanbul Ortaköy'de yılbaşı gecesi bir eğlence kulübüne saldıran ve  39 kişiyi öldüren IŞİD'li Özbek asıllı 'Abu Muhammed Horasani' kod adlı Abdulkadir Masharipov yakalandı.


Saldırgan, Esenyurt'ta Kırgız bir arkadaşının kullandığı IŞİD'in hücre evine düzenlenen operasyonla yakalandı. 17 gündür polislerin aradığı saldırganın yakalandığı evde  1'i Kırgız asıllı erkek, 3'ü kadın 4 kişinin bulunduğu ve bu kişilerin de gözaltına alındığı belirtildi.

Polisin saldırganı yakaladıktan sonra IŞİD'in hücre evlerini tespit ettiği ve buraya da operasyon düzenlediği öğrenildi.

IŞİD'e Katılacaklardı

Saldırganla birlikte yakalanan diğer kişilerin de IŞİD'e katılmak istediği ve Suriye'ye gitmeden önce bu evde kaldığı belirtildi.

Hürriyet'in haberine göre saldırganla birlikte Esenyurt'taki evde bulunan kişiler dikkat çekmez düşüncesiyle saldırganla aynı evde tutuluyordu.

Masharipov'un yakalanmasıyla ilgili operasyon sırasında elde edilen bilgilere göre Reina saldırısını gerçekleştiren IŞİD üyesinin Afganistan'da eğitim aldığı, İran üzerinden Türkiye'ye giriş yaptığı ve Arapça, Özbekçe, Çince ve Rusça olmak üzere 4 dil bildiği belirtildi.

Saldırı Emrini Veren Kişi De İstanbul'da!

Gece kulübükatliamcısı Masharipov'un yakalanması için başlatılan çalışmalar sırasında saldırganın İstanbul'a 15 Aralık tarihinde geldiği, saldırının gerçekleştirildiği gece olan 31 Aralık'a kadar saldırı emrini veren kişiyle birlikte İstanbul'u gezdiği belirtildi.

Saldırgan Masharipov'un 15 Aralık ile saldırının gerçekleştiği gecenin tarihi olan 31 Aralık tarihleri arasında İstanbul'da ne yaptığı ise henüz bilinmiyor.

Reina saldırısının gerçekleştiği geceden iki gün sonra Konya'da düzenlenen operasyonla saldırganın eşi gözaltına alınmıştı. Konya'da gözaltına alınan eşi, ifadesinde 20 Kasım'da Suriye'den Türkiye'ye geldiklerini söylemişti.

Bağlantılı Operasyonlar Sürüyor

Masharipov'un yerinin tespit edilmesi ve yakalanması için başlatılan operasyonların saldırganın yakalanmasından sonra da devam ettiği belirtilirken, son olarak İzmir'de 20, İstanbul'da 7 kişinin gözaltına alındığı ve gözaltına alınan kişilerin Doğu Türkistan, Suriye ve Dağıstan uyruklu oldukları öğrenildi.

Saldırıya İlişkin İlk Resmi Açıklama 10:30'da

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, dün gece yakalanan Reina katliamcısına ilişkin saat 10:30'da açıklama yapacak.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler