Rakkalı 28 Arap Aşireti'nden 'DSG'ye ve 'Federasyon'a destek açıklaması

Rakka bölgesinde bulunan 28 aşiret yaptıkları basın açıklamasıyla DSG’ye ve federasyona tam destek verdiklerini açıkladı. 


Rakka bölgesinde bulunan Arap aşiretlerinden Rakka Operasyonu ve Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) destek geldi.

Rakka’da bulunan Arap aşiretleri, düzenledikleri basın açıklamasıyla “Fırat’ın Gazabı” operasyonuna desteklerini açıkladı. Arap aşiretlerin çatı yapısı olarak bilinen El-Weze’nin de katılımıyla Tişrin Barajı’nın doğusundaki Heci Eli Köyü’nde yapılan basın açıklamasına bölgenin 28 aşiretinin liderleri ve kanaat önderleri katıldı.

El Weze aşireti kanaat önderi Said Mahmud tarafından okunan basın metninde DSG’nin bölge halkları için büyük bir şans olduğu söyleyerek, “Umut ediyoruz ki kentimizde IŞİD çetelerinden özgürleştirilecek. Kentimizi ve çevre köylerini siyasi alt yapı hizmetleri yönünden yürütmeye ve halkımıza hizmet etmeye hazırız” dedi.

‘Tek Yumruk Olduk’

Arap Begara aşiretinin ileri gelenlerinden Kamil Muhammed ise, "IŞİD’in zulmü ve işgalinden kurtarmak için tek yumruk haline geldiklerini" vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bu gün hepimiz biriz. Bu birliktelik temelinde yarının tohumlarını atıyoruz. Artık kardeşlik tohumlarını ektik. Kimse bizim aramıza nifak tohumları ekemez. Bu kadim toprakların huzura ihtiyacı var. Bu temelde kardeşliğimizi ileriye taşıyacağız.”


Tabka bölgesinin tanınan aşiretlerinden Boasaf Aşireti temsilcilerinden Halid Abdullah ise, bütün Arap aşiretlerinin federal bir sistem için bir araya gelebileceğini aktardı.

Herkesin oluşturulacak sistemde yer bulacağına işaret eden Abdullah, “Kürt, Arap, Türkmen ve Süryaniler olarak toplandık. Zulme karşı baş kaldırdık. Bunun insanlık için iyi bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bütün Suriye halkının yer bulacağı bu sistemi güçlendirmeliyiz” dedi.