PYD ve 7 Rojava Partisi: Astana Kararlarını Tanımıyoruz!

Heseke’deki 7 siyasi parti ortak bir basın açıklamasıyla Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’nu desteklediklerini ve Astana’da alınacak kararların kendilerini bağlamayacağını bildirdi.

Suriye Kürt Sol Partisi, PYD, Suriye Ulusal Kürt Dayanışma Partisi, Suriye Demokratik Kürt Partisi, Suriye Kürdistanı Komünist Partisi ve Süryani Birlik Partisi; Halkların Birliği ve Dayanışması Kurumu (SYPG) ile ortak bir şekilde, Astana Toplantısına ve Demokratik Federasyona ilişkin ortak bir basın açıklaması düzenledi.

Açıklama Kürt ve Arapça olarak, Hesekê’nin Til Hecer Mahallesi’ndeki Asuri Kilisesi önünde yapıldı.

Açıklamada, bu bildiriye katılan siyasi partilerin, Suriye krizinin başladığı günden bu yana halkların kardeşlik değerleri üzerinde hareket ettikleri belirtildi. Astana toplantısının eleştirildiği açıklamada, “Rusya, İran ve Türkiye net olmayan bir durum içerisinde Astana görüşmelerinde bulunuyorlar. Astana’ya katılan ve öncülük edenler arasında Suriye krizinin başladığı günden bu yana IŞİD’e en çok destek veren, besleyen güçler de var. Şimdi de IŞİD’e karşı en çok savaşan, terörle en çok mücadele eden ve Suriye Krizinin çözümüne dönük demokratik proje sahibi olan gücü devre dışı bırakıyorlar” denildi.

Açıklamanın devamında, Kuzey Suriye halklarının Astana’nın alacağı kararlara göre hareket etmeyeceğini belirtilerek, “Kendimize ve güçlü olduğumuza inancımız sonsuzdur. Kuzey Suriye Demokratik Federasyon Projesini başarıya ulaştırma konusunda kendimize yeteriz. Gücümüz buna yeter” denildi.

Açıklama da ayrıca, Hesekê’de bulunan siyasi partilerin Demokratik Federasyon için birleştiği ve SYPG’nin başlattığı hamleye güçlü bir katılım sergilediği belirtildi.

Açıklama sonrasında parti üyeleri yurttaşlara açıklamaya ilişkin broşür dağıttı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler