Ads[no]

Ads[no]

27 Ocak 2017

Lavrov'la görüşme bugün; PYD, Moskova'da kendi anayasa taslağını sunacak

PYD'li yetkili Halit İsa, bugün başkent Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la yapılacak görüşmede PYD’nin kendi hazırladığı 'Taslak Suriye Anayasa'sı metnini sunacağını söyledi.


Gazetecilere konuşan PYD üyesi Halit İsa "PYD olarak kendi anayasa taslağımızı hazırladık" dedi.

Halit İsa, taslağı bugün Dışişleri Bakanı Lavrov’la gerçekleşecek toplantıda da sunmayı planladıklarını aktardı.

İsa ayrıca, kendi hazırladıkları anayasa taslağının Suriye'de federasyon sistemi oluşturulmasını öngördüğünü belirtti.

Kendi taslaklarında Rusya tarafından hazırlanan anayasa taslağı metni ile ortak yanlar bulunduğunu da kaydeden İsa, "Bizim taslağımızda da üstün halk ya da ortak din belirlenmiyor. Bu, bölgelerin yetki alanına giriyor" dedi.

İsa, bölgelerin yetkilerinin genişletilmesinin önerildiğini söyledi fakat detay vermedi.

Diğer taraftan İsa Sputnik'e yaptığı açıklamada, Rusya'nın taslak metninde Suriye'nin resmi isminden Arap kelimesinin çıkartılmasını, olumlu bir teklif olarak nitelendirdiklerini söyledi: "Suriye Arap Cumhuriyeti isminin Suriye Cumhuriyeti olarak değiştirilmesi çok olumlu bir teklif. Zira Suriye çok etnik gruplu bir ülke ve tüm halkların haklarına saygı gösterilmeli."

Rusya da Astana görüşmelerinde muhaliflere bir anayasa taslağı metni sunmuştu.
Lavrov'la görüşme bugün; PYD, Moskova'da kendi anayasa taslağını sunacak Reviewed by ZEReditor II on 27.1.17 Rating: 5 PYD'li yetkili Halit İsa, bugün başkent Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la ya...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.