'PKK Şengal'de kanton kuruyor' iddiası

Şengal Kent Meclisi Başkanı Weys Neyif'e göre, PKK’nin Şengal’de özerk bir yönetim kurmak için bir takım çalışmalar yürütüyor.


Şengal Kent Meclisi Başkanı Weys Neyif, PKK'nin Şengal'de özerk bir yönetim kurmak gibi bir girişimi olduğunu ve bu durumun Irak’ın bir çabası olduğunu öne sürdü.

Şengal’de PKK’ye bağlı oluşturulan siyasi meclis yaptığı açıklamada, bölgede  özerk bir yönetim kurulması için çalışma yürütüleceğini belirtti.

BasNews’e konuşan Şengal Kent Meclisi Başkanı Weys Neyif’e göre bu girişim, bölgede kargaşa çıkarmak için Irak Hükümeti'nin bir müdahalesi.

Söz konusu girişimin yasa dışı olduğunu ve meşruiyetinin bulunmadığını belirten Weys Neyif, "Şengal halkı kurulmak istenen idare biçiminden rahatsızdır" diye konuştu.

2003 yılından bu yana Şengal’de herhangi seçimin yapılmadığını söyleyen Weys Neyif, PKK ve bazı kesimlerin Şengal’de kanton kurmaya çalıştıklarını vurgulayarak, "Şengal bugüne kadar meşru bir yönetim tarafından idare edilmiştir. Böyle bir şeye asla izin vermeyiz" dedi. (BasNews)