'Partili Cumhurbaşkanlığı' anket sonuçları...

AK Parti ve MHP'nin, Partili Cumhurbaşkanlığı'nı ön gören anayasa değişikliği çalışmalarını sürdürüyor. Kadir Has Üniversitesi tarafından yapılan bir ankette, 'Partili Cumhurbaşkanlığı' sistemine destek yüzde 43 olarak açıklandı.


TBMM'de görüşmeleri süren anayasa değişikliği ile sistem tartışmalarına ilişkin bir anket sonucu açıklandı.

"Kadir Has Üniversitesi Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 2016" sonuçlarına göre 'Partili Cumhurbaşkanlığı'na (başkanlık sistemi) destek  AK Parti ve MHP oylarının oldukça altında çıktı.

Anket sonuçlarına ilişkin yapılan açıklama şöyle:

Üniter Devlet İsteyenlerin Oranı Düştü

"Ülkenin yönetim tarzı olarak üniter devlet isteyenlerin oranı geçtiğimiz yıla göre yüzde 16,2 düşerek yüzde 52,7’ye gerilerken, Başkanlık Sistemi’ni isteyenlerin oranı yüzde 22,1’den yüzde 32,5’e yükseldi.

2016 yılında gündeme gelen Partili Cumhurbaşkanlığı’nı isteme oranı ise yüzde 10,5 olarak gözlendi. Böylece Başkanlık veya Partili Cumhurbaşkanlığı alternatiflerini destekleyenlerin toplan oranı yüzde 43 olarak tespit edildi.

“Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı’nın siyasi konularda taraf olmasını onaylıyor musunuz?” sorusuna yüzde 55 “Hayır” yanıtını verdi. Bu soruya geçen yıl “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 75,4 idi."

Ekonomik Kriz

Araştırma sonuçlarına göre halk ekonominin gidişatından hoşnut görünmüyor. Toplumun büyük bir kısmı ekonomik açıdan kötü durumda olduğunu ve ülkede ekonomik kriz yaşandığını düşünüyor.

Buna karşılık, kamuoyunun yüzde 38,7’si hükümetin ekonomi politikalarını başarılı bulduğunu belirtiyor. Hükümetin ekonomi politikaları özellikle kendi parti tabanı tarafından başarılı görülmekle birlikte, muhalefet partilerinin tabanları ekonomi politikalarını başarısız buluyor. Araştırmaya katılanların yüzde 71,7’si ise Türkiye’de ekonomik kriz olduğunu düşünüyor.

“Sizce Merkez Bankası yönetimi siyaset etkisinden bağımsız olmalı mı?” sorusuna ‘Evet’ diyenlerin oranı ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 azalarak yüzde 62,4’e gerilemiş görünüyor.