Osman Öcalan'dan PKK'ye "tüm kutupları gözet" uyarısı

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, Bağdat ve Ankara’nın, PKK’nin Şengal’deki varlığı konusunda anlaşmış olmasının Kürdistan Bölgesi için önemli olduğunu belirterek, PKK'ye "tüm kutupları gözet" uyarısında bulundu.


Osman Öcalan, Bağdat ve Ankara’nın, PKK’nin Şengal’deki varlığı konusunda anlaşmış olmasının Kürdistan Bölgesi için önemli olduğunu vurguladığı konuşmasında, ‘‘PKK tüm kutupları gözetmeli’’ değerlendirmesinde bulundu.

Binali Yıldırım’ın Irak ve Kürdistan Bölgesi ziyaretlerini BasNews’e değerlendiren Osman Öcalan, ‘‘Binali Yıldırım’ın Bağdat ve Erbil ziyaretleri önemli bir dönemde gerçekleşti. Türkiye, Irak ve İran gibi bölgenin etkili devletleri, Kürdistani güçler arasında diyalog olsun istiyor.  Özellikle Kürdistan Bölgesi ve PKK arasında’’ dedi.

Irak ve Türkiye’nin, PKK’nin Şengal’deki varlığı konusunda bir çözüme varmasının Kürdistan Bölgesi için daha iyi olduğunu söyleyen PKK eski yöneticilerinden olan Osman Öcalan, ‘‘Sorunun Kürtlerin evinden uzaklaşması daha iyi. Şu bir gerçek ki, Kürdistan Hükümeti de PKK’den Şengal’den çıkması istemişti. PKK, Bağdat-Ankara anlaşmasına dayanarak Şengal’den çıkarsa bu kötü olmaz’’ dedi.

Osman Öcalan, ‘‘Kürdistan Bölgesi, PKK sorununu Türkiye ve Irak’ın gündemine koyarak, kendi içindeki sorunları hafifletecektir. Çünkü onlar bu konuda nasıl bir çözüm bulacaklarını daha iyi bilirler’’ dedi.

PKK’nin, Türkiye ve İran arasındaki Şii-Sünni blokları arasındaki çelişkilere dayanarak yaptığı siyasetin artık geçerliliğini yitirdiğini savunan Osman Öcalan, ‘‘PKK güçlü bir ateş altında kalmaya hazırlanmalı. İran ve Türkiye iki ayrı mezhebe ait oldukları için sorunları devam edecektir. Türkiye, İslami bir birlik kurmak istiyor. Bu nedenle kendi içindeki sorunları çözmek istiyor. PKK ve FETÖ’nün, komşularından kendi topraklarına saldırmasını istemiyor’’ değerlendirmesinde bulundu.

Irak’ın, Musul operasyonu sonrasında Türkiye ile sorunlarını çözmek istediğini belirten Osman Öcalan, ‘‘Irak büyük bir ihtimalle Türkiye ile anlaşacak. PKK hiçbir kutupta yer almamaya dikkat etmelidir’’ uyarısında bulundu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler