NYT: Mesrur Barzani, ABD'ye "Türkiye-PYD" gerginliği konusunda öneride bulundu

ABD merkezli New York Times Gazetesi'nde yer alan bir habere göre, Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani'nin ABD'ye Rojava için yeni bir öneride bulunduğunu yazdı.


New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre, YPG’ye verdiği destek nedeniyle Obama Yönetimi'nin Türkiye ile sorunlar yaşanmasına sebep olduğu belirtildi.

New York Times'ın haberinde Türkiye, YPG savaşçılarını "PKK’nin Suriye’deki askeri gücü" olarak gördüğüne ilişkin değerlendirmede bulunuldu.

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani’nin son ABD ziyaretine de yer veren New York Times, Mesrur Barzani’nin, ABD'ye  "Suriye’de IŞİD’e karşı savaşta Rojava Peşmergeleri (Roj Peşmerge Güçleri) ile de çalışmasını’’ önerdiğini belirtti.

Haberde ayrıca, Mesrur Barzani’nin, ABD yönetimine "Roj Peşmerge Güçleri çok yönlü ve etkili tek güç. Siyasi kargaşanın durulması ve tarafların birbirine yaklaşması için en doğru yol bu" dediği aktarıldı.

Kürdistan Peşmerge Bakanlığı’na bağlı oluşturulan Roj Peşmerge Güçleri, Rojavalı Kürt Gençleri'nden oluşuyor.

Özel eğitimli 3300 Roj Peşmergesi bulunuyor. Ancak PYD yönetimi, Roj Peşmergeleri'nin Rojava’da bulunmasına izin vermiyor.

Roj Peşmerge Güçleri, Kürdistan Bölgesi’nde birçok cephede IŞİD’e karşı savaşa katıldığı biliniyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler