Ads[no]

Ads[no]

9 Ocak 2017

New York Times: Türkiye El Bab'ta ABD'ye keşifi yasakladı

New York Times'a konuşan ABD'li yetkililer, El Bab'la ilgili yeni bir iddia ortaya attı: "ABD destek olamadı çünkü Türkiye keşif uçuşu yapmamızı yasaklamıştı..."


Türkiye El Bab operasyonunda ABD liderliğindeki uluslararası koalisyondan yeterli yardım gelmediğini öne sürüp, Rusya’dan destek almıştı. Ancak olaya ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı.

El Bab’ın bir süreliğine ABD’nin istihbarat toplayan yapan insansız hava araçlarına (drone) ‘yasaklandığı’ ve koalisyon uçaklarının bu nedenle saldırı düzenleyemediği iddia edildi.

İddia, ABD merkezli New York Times gazetesinin, Türkiye-Rusya yakınlaşmasını ele aldığı haberde, ABD'li yetkililere dayandırıldı. New York Times'taki haberin ilgili kısmı şöyle:

"Türkiye’nin El Bab operasyonundaki kayıpları artarken, Türk yetkililer de Amerikan hava desteğinin eksikliğinden şikâyet etti. Hatta Türkiye’nin, müttefiklerin Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı İncirlik’ten yaptığı saldırı uçuşlarını askıya alma konusunda üstü kapalı tehditlerde bulundu. Bu, Amerikan liderliğindeki hava saldırılarına ağır bir darbe vuracak bir adım olurdu.

Amerikalı yetkililerse, müttefiklerin son haftalarda hava saldırılarının durmasının hava koşullarının yanı sıra Türkiye’nin, Amerikalılar'ın El Bab üzerinde ve çevresinde hedefleri belirleme ve teyit etme amacıyla keşif droneları uçurmasını yasaklama kararıyla ilgili olduğunu söyledi.

TSK bu önlemin, askerlerinin üzerinde potansiyel düşman olan hiçbir hava aracının uçmaması için gerekli olduğunu söyledi fakat bu önlem, ABD’nin sivillere zarar vermeden saldırı düzenleme becerisine engel oluşturdu.

Kesin istihbaratın yokluğunda, ABD yakın zamanda yetkililerin ‘güç gösterisi’ dediği bir operasyona girişti. Amerikan uçakları El Bab üzerinde alçak uçuş yapıp aydınlatma cephanesi kullandı. Fakat geçen hafta Türkler ABD’nin istihbarat toplamak için drone ve başka hava araçları kullanmasını kabul etti.

Amerikalı yetkililer, bu sayede Amerikan liderliğindeki koalisyonun El Bab’da IŞİD’e karşı hava saldırıları düzenlemesinin önünün açıldığını söyledi.” 
New York Times: Türkiye El Bab'ta ABD'ye keşifi yasakladı Reviewed by ZEReditor II on 9.1.17 Rating: 5 New York Times'a konuşan ABD'li yetkililer, El Bab'la ilgili yeni bir iddia ortaya at...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.