New York Times: Türkiye El Bab'ta ABD'ye keşifi yasakladı

New York Times'a konuşan ABD'li yetkililer, El Bab'la ilgili yeni bir iddia ortaya attı: "ABD destek olamadı çünkü Türkiye keşif uçuşu yapmamızı yasaklamıştı..."


Türkiye El Bab operasyonunda ABD liderliğindeki uluslararası koalisyondan yeterli yardım gelmediğini öne sürüp, Rusya’dan destek almıştı. Ancak olaya ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı.

El Bab’ın bir süreliğine ABD’nin istihbarat toplayan yapan insansız hava araçlarına (drone) ‘yasaklandığı’ ve koalisyon uçaklarının bu nedenle saldırı düzenleyemediği iddia edildi.

İddia, ABD merkezli New York Times gazetesinin, Türkiye-Rusya yakınlaşmasını ele aldığı haberde, ABD'li yetkililere dayandırıldı. New York Times'taki haberin ilgili kısmı şöyle:

"Türkiye’nin El Bab operasyonundaki kayıpları artarken, Türk yetkililer de Amerikan hava desteğinin eksikliğinden şikâyet etti. Hatta Türkiye’nin, müttefiklerin Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı İncirlik’ten yaptığı saldırı uçuşlarını askıya alma konusunda üstü kapalı tehditlerde bulundu. Bu, Amerikan liderliğindeki hava saldırılarına ağır bir darbe vuracak bir adım olurdu.

Amerikalı yetkililerse, müttefiklerin son haftalarda hava saldırılarının durmasının hava koşullarının yanı sıra Türkiye’nin, Amerikalılar'ın El Bab üzerinde ve çevresinde hedefleri belirleme ve teyit etme amacıyla keşif droneları uçurmasını yasaklama kararıyla ilgili olduğunu söyledi.

TSK bu önlemin, askerlerinin üzerinde potansiyel düşman olan hiçbir hava aracının uçmaması için gerekli olduğunu söyledi fakat bu önlem, ABD’nin sivillere zarar vermeden saldırı düzenleme becerisine engel oluşturdu.

Kesin istihbaratın yokluğunda, ABD yakın zamanda yetkililerin ‘güç gösterisi’ dediği bir operasyona girişti. Amerikan uçakları El Bab üzerinde alçak uçuş yapıp aydınlatma cephanesi kullandı. Fakat geçen hafta Türkler ABD’nin istihbarat toplamak için drone ve başka hava araçları kullanmasını kabul etti.

Amerikalı yetkililer, bu sayede Amerikan liderliğindeki koalisyonun El Bab’da IŞİD’e karşı hava saldırıları düzenlemesinin önünün açıldığını söyledi.” 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler