Ads[no]

Ads[no]

26 Ocak 2017

Başbakan Neçirvan Barzani'den açıklamalar; KDP-İran, Kobani, Şengal, PKK, Rojava, Parlamento...

ZERnews olarak Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani'nin BBC Farsça'ya yaptığı açıklamaları tercüme ettik. Başbakan açıklamalarında şu konulara açıklık getidi: İran'ın bombalı saldırısı, PKK'nin Şengal'deki varlığı ve Kobani örneği, Rojava'daki siyasi durum ve gümrük kapısı, Kürdistan parlamentosunun durumu, Peşmerge güçlerinin tartışmalı bölgelerdeki varlığı ve Türkiye'nin Irak'ı ziyareti...
Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde KDP-İran'a (Hizbî Dîmokratî Kurdistan -HDK) yapılan saldırıyı kınayarak "Bu Kürdistan Bölgesi'ne yapılmış bir saldırıdır" dedi.

Başbakan Barzani konuşmasında "İran İslam Cumhuriyeti'nin bu saldırının arkasında olduğuna dair güçlü bir kanaat var, ancak somut bir delil yok" dedi.

PKK'nin (YBŞ) Şengal'deki (Sincar) varlığına ilişkin sorunun sorulması üzerine Başbakan Neçirvan Barzani "Kardeşlerimiz Kobani'de sorunla karşılaştıklarında Kürdistan Peşmerge güçlerini onların yardımına gönderdik, IŞİD tehlikesi ortadan kalkınca onların talebi üzerine güçlerimizi geri çektik" ifadesine yer verdi.

Kürdistan Başbakanı konuşmasının devamında "PKK'nin Şengal'de varlığı sorunların çözümüne katkıda bulunmuyor, -Kürdistan aleyhine- reaksiyon oluşturuyor. Ancak PKK'nin çekileceğine dair bugüne kadar pratik bir adımın atıldığını görülmedi" şeklinde konuştu.

Kürdistan'ın batısı (Rojava) ile ilişkiler ile ilgili soruya cevap veren Başbakan Neçirvan Barzani  "Kürdistan'ın batısı'ndaki (Rojava) egemen partiden tek isteğimiz oradaki tüm taraflarla anlaşmaya gitmesidir. Ancak siyasi partilerin çalışmasına imkanı verilmiyor, diktatörce bir bir siyaset izleniyor. İnsani ihtiyaçlar için kapımız açıktır, sadece silah ve benzeri şeyler geçemiyor" dedi.

Kürdistan'daki siyasi krize ilişkin soruya şu cevabı verdi:
"Parlamento kapandığında Kürdistan Bölgesi'nin gündeminde 'Güvenlik' öncelikliydi. IŞİD Erbil'e 35 kilometre'ye kadar yaklaşmıştı. 'Kötü' ve 'Daha kötüsü' arasında bir tercih yapmak zorunda kaldık. Ve biz "kötü"yü tercih ettik. Şimdi "güvenlik" önceliğimiz değildir, tehlike kalktı. Parlamento çalışmalarına devam edecek."

Kürdistan Peşmerge güçlerinin tartışmalı bölgelerdeki varlığına ilişkin olarak Başbakan Neçirvan Barzani şöyle dedi:

"Kürdistan Peşmerge güçleri kesinlikle oralarda kalıcıdır, bunun için de Bağdat ile diyalog halinde olmamız gerekiyor. Hatırlayalım Irak ordusunun Musul Operasyonu'na katılması için 25 yıl sonra Kürdistan üzerinden geçmesine izin verdik, daha önce kimse bunu olabilirliğini ön göremiyordu. Şimdi Irak ordusu ile iyi bir koordinasyonumuz var."

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım'ın Irak ziyaretinin sorulması üzerine Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani şöyle dedi:

"İki ülkenin ilişkilerinin iyileşmesi için katkıda bulunmaya çalıştık. Türkiye Irak'ın hassasiyetini anlıyor. Askerilerini geri çekeceğine ilişkin zaman vermedi ancak Bağdat ile bunu görüşmeyi kabul etti". (Tercüme: ZERnews.com)
Başbakan Neçirvan Barzani'den açıklamalar; KDP-İran, Kobani, Şengal, PKK, Rojava, Parlamento... Reviewed by ZEReditor I on 26.1.17 Rating: 5 ZERnews olarak Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani'nin BBC Farsça'ya yaptığı açıklamal...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.