Ads[no]

Ads[no]

21 Ocak 2017

"Ne dedikodusu bağımsız Kürdistan artık gerçek"

Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Başkan Barzani'nin Davos'taki 'Bağımsız Kürdistan'a ilişkin sözlerine değindiği "Ne dedikodusu bağımsız Kürdistan artık gerçek" başlıklı yazı bir yazı kaleme aldı.


DAVOS’un en prestijli davetlerinden biri Washington Post editörü Lally Weymouth’un Seehof Hotel’de verdiği öğle yemeği...

Daha kapıdan girerken, “ilgimi çekeceğini” düşünerek, bana bir e-mail gönderiyor.

Lally Weymouth’la rahmetli Turgut Özal zamanından beri süren bir dostluğumuz var.

Zaman zaman Washington ve New York’ta buluşup yemek yiyoruz.

Gazetecilik heyecanı hiç bitmeyen bir kadındır.

Çok önemli kişilerle yaptığı mülakatları bana da gönderir.

Nitekim, önceki gün kapıdan girerken, iPhone’uma, onun Kuzey Irak Başkanı Mesud Barzani ile yaptığı mülakat düşüyor.

Çok kısa ve net sorular...

Çok kısa ve net cevaplar...

Ve Mesud Barzani, bütün dünyanın gözünün çevrildiği Davos’tan, Washington Post aracılığı ile bütün dünyaya şu mesajı veriyor:

“Bağımsız Kürdistan’ı konuşma zamanı geldi...”

Buyurun bu önemli mülakatı birlikte okuyalım.

Ne dedikodusu bağımsız Kürdistan artık gerçek

BU ARTIK BİR HAYAL VEYA DEDİKODU DEĞİL

Lally Weymouth: Yeni Trump yönetiminden ne bekliyorsunuz?

Mesud Barzani: “Bizi desteklemeye devam etmelerini...”

LW: Ne tür bir destek? Size ağır silahlar vermesini mi?

MB: Askeri ve siyasi destek.

BİZE TANK VE TOP LAZIM

LW: Ne tür askeri destek?

MB: Ön cephede savaşan bir askerin neye ihtiyacı varsa onu. Henüz tank ve top verilmedi. Ona da ihtiyacımız var.

LW: Musul’u almak ne kadar sürecek?

MB: Peşmerge geçen yıl ekim ayında IŞİD’in elindeki 100 kilometrelik savunma hattına saldırdı. Sonra Irak güçleri harekete geçti ve iyi iş yaptı. Çok sert ve kanlı bir savaş bu. Doğu kesimi birkaç gün sonra bitecek. Ama batı kesimi daha zor. Ne zaman bitecek bilmek zor.

ANLAŞMA YAPILDI ŞİİLER GİRMEYECEK

LW: Musul’un çoğunluğu Sünni...

MB: Evet şu anda orada bulunanlar Sünni.

LW: Şehir kurtarıldıktan sonra Şii birliklerin girmesinden endişe duyuluyor.

MB: Varılan anlaşmaya göre Şii militanlar şehre girmeyecek.

UMARIM AMERİKA AYNI HATAYI YAPIP ÇEKİLMEZ

LW: Kürdistan’da Amerikan varlığının devam etmesini istiyor musunuz?

MB: Terörizmin büyümemesi için bu yardımın devam etmesi gerekli.

LW: Musul temizlendikten sonra Amerikalıların çekilmesi sizi endişelendirir mi?

MB: Umarım Amerika aynı hatayı tekrar etmez. 2010 ve 2011’de bölgedeki Amerikalı komutanlara söylemiştim, “Amerika’nın çekilmesi terörizmin büyümesine neden olacak” diye. Sınırlı da olsa Amerikalı asker kalsaydı IŞİD Ramadi ve Musul’u alamazdı.

IRAK’TA KİMSE İRAN’DAN DAHA ETKİLİ DEĞİL

LW: İran, Irak üzerinde etkili mi?

MB: Irak üzerinde hiçbir ülke İran kadar etkili değil.

LW: Petrolünüzü satmak için Türkiye ile yakın çalıştınız.

MB: Evet bu doğru ve hâlâ çalışıyoruz.

LW: Ama merkezi Irak hükümeti bundan pek hoşlanmıyor.

MB: Bağdat’ın bundan şikâyet etmeye hakkı yok. Bütçemizi anayasaya aykırı ve kanunsuz biçimde kesti. Bütçemizi kesmeden önce Türkiye üzerinden hiç petrol satmadık.

LW: Türkiye’nin Suriye’deki Kürtleri bombalamaya başlaması sizi zor duruma soktu mu?

MB: Hayır, bu iki mesele birbiriyle ilişkili değil.

MÜMKÜN OLAN EN KISA ZAMANDA BAĞIMSIZLIK

LW: Sizin bağımsız bir Kürdistan hayali kurduğunuz dedikoduları var. Bağımsızlık ilan edecek misiniz?

MB: Bu artık bir hayal veya dedikodu değil. Önümüze gelen bir gerçek. Bu amaca ulaşmak için her şeyi yapacağız. Ancak bunu şiddete başvurmadan, barışçı bir biçimde yapacağız.

LW: Ne kadar bir sürede?

MB: Mümkün olan en kısa zamanda. Çünkü zamanı geldi. Şimdi pratik adımlar atma zamanıdır. Bugün 6 milyon kişi, bizim “Kuzey Irak” değil, “Kürdistan” dediğimiz yerde yaşıyor. (Hürriyet)
"Ne dedikodusu bağımsız Kürdistan artık gerçek" Reviewed by ZEReditor II on 21.1.17 Rating: 5 Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Başkan Barzani'nin Davos'taki 'Bağımsız Kürd...

4 yorum:

 1. Orta yolcu ve iran terör devleti yanaşmaları ne diyor bizde istiyoruz ama zamanı degil bizde istiyoruz ama Güney Kürdistan hazır degil ekonomi uygun degil bunu söyleyenlerde ynk lı bunların yaptıklarına bakarsanız zaten öğretmenleri maaşı için protesto ettiren malikiye memurların maaşını kesin diyen ynklı hero ve takımı.

  YanıtlaSil
 2. Allah cc niyetinizi kabul hayallarınızı gerçek muradınızı hasıl etsin yar ve yardıcınız olsun inşallah kazazıs belasız olur darısı diğer dört kürdistan parçasının olsun
  Kürd halkın vekili yüce rabimiz olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ya tarihte bir bagimsiz kurt beyligi veya kurt devletinin adini soylermisin ,kurtistan denilen yer erbilden baslar zagros daglarina dogru uzanir ,bu bir cografi konumdur.

   Sil
  2. Kürdistan, Kürtlerin üzerinde yaşadığı anavatanıdır, bu coğrafya üzerinde henüz bağımsız bir devlet kuramadı kürt milleti ama bu Kürdistan gerçekliğini ortadan kaldırmaz, türk ırkçıları bunu bilsin

   Sil

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.