Musul'lu Mültecilerin İçinde Bulunduğu Durum ve Normalleşme Arayışları

Musul'un doğu eteklerinden yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Khazer (Hazır) kampının (Kürdistan) geniş çöl ortamı... Seyyar satıcılar çamurlu sokaklarda, evden uzakta normalleşme duygusuna katkıda bulunuyor.

Buradaki sakinlerin çoğu, Irak askeri kuvvetlerinin ülkenin ikinci şehirini İslam Devleti'nden (IŞİD) geri almak için sürmekte olan operasyonu sebebiyle kaçtı.

Evlerini terketmek zorunda kalan sığınmacılar az eşya ile geldi. Kamptaki sıkıntılar ise günlük yaşamı daha da zorlu hale getiriyor.

Pek çok kimse seyyar marketlerde yiyecek satma veya diğer ürünler sunarak gelir elde etmeye karar verdi.

Tıkla oku: Arap Vali: Hiçbir Arap ülkesi yardım etmedi! Kürdistan ve Barzani Vakfı olmasaydı çoğu ölecekti!

İki ay önce kampa giren bir adam, birkaç sandalye, makas ve traş makinesini yakalayıp kampta doğaçlamalı bir berber dükkanı kurdu. Saçları keserek, iki ay önce Kokjali'den kaçan Ali, kamp hayatının sıkıntısını ve hayal kırıklığını böylece hafifletti. Ali isimli berber "Burada hiçbir şeyimiz yok, ne yapabiliriz? Becerilerinizi kullanmanız ve çalışmanız gerekir; iş yok, bu adamların hiçbir işi yok. Başka bir şey yoksa, en azından kendimize gönüllü olma fırsatı vermeliyiz" dedi.

Başka bir sığınmacı Ahmed Karim ise, Musul'un sınırlarından getirdiği etleri satıyor. "Eti Musul'dan getirdik, Erbil'den gelen bir araba, verdiğimiz parayı Musul'a götürüyor, burada bizim için et alıyorlar ve getiriyorlar, küçük bir komisyon alıyorlar, Allah'a' şükrediyoruz. İşlerimiz iyi "dedi.

Fakat ticaret yapmayan veya ekstra para kazanma imkânı olmayanlar için kamp hayatı zor.

Kokjali'yi ailesiyle birlikte terk eden dokuz yaşındaki Maher'in babası, "Çok sıkıntımız var, elektrik yok, yiyecek yok" diyor.

Birleşmiş Milletler 4 Ocak Çarşamba günü yaptığı açıklamada, günde 2 binden fazla "Iraklı'nın" Musul'dan kaçtığını söyledi. Birleşmiş Milletler'in Mülteciler Kuruluşu, son bir kaç gün içinde 12500'den fazla insanın göç ettğini, yaklaşık 1,5 milyonluk bir nüfusun da yerinden edilmiş durumda olduğunu söyledi.

Irak ordusunun Musul'daki zaferi, muhtemelen IŞİD'in kendine özgü halifeliği sona erdirecek. Ancak IŞİD de boş durmayarak Bağdat gibi şehirlere saldırılara devam edecek.

Tıkla oku: Arap Vali: Hiçbir Arap ülkesi yardım etmedi! Kürdistan ve Barzani Vakfı olmasaydı çoğu ölecekti!
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler