Ads[no]

Ads[no]

10 Ocak 2017

Musul'lu Mültecilerin İçinde Bulunduğu Durum ve Normalleşme Arayışları

Musul'un doğu eteklerinden yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Khazer (Hazır) kampının (Kürdistan) geniş çöl ortamı... Seyyar satıcılar çamurlu sokaklarda, evden uzakta normalleşme duygusuna katkıda bulunuyor.

Buradaki sakinlerin çoğu, Irak askeri kuvvetlerinin ülkenin ikinci şehirini İslam Devleti'nden (IŞİD) geri almak için sürmekte olan operasyonu sebebiyle kaçtı.

Evlerini terketmek zorunda kalan sığınmacılar az eşya ile geldi. Kamptaki sıkıntılar ise günlük yaşamı daha da zorlu hale getiriyor.

Pek çok kimse seyyar marketlerde yiyecek satma veya diğer ürünler sunarak gelir elde etmeye karar verdi.

Tıkla oku: Arap Vali: Hiçbir Arap ülkesi yardım etmedi! Kürdistan ve Barzani Vakfı olmasaydı çoğu ölecekti!

İki ay önce kampa giren bir adam, birkaç sandalye, makas ve traş makinesini yakalayıp kampta doğaçlamalı bir berber dükkanı kurdu. Saçları keserek, iki ay önce Kokjali'den kaçan Ali, kamp hayatının sıkıntısını ve hayal kırıklığını böylece hafifletti. Ali isimli berber "Burada hiçbir şeyimiz yok, ne yapabiliriz? Becerilerinizi kullanmanız ve çalışmanız gerekir; iş yok, bu adamların hiçbir işi yok. Başka bir şey yoksa, en azından kendimize gönüllü olma fırsatı vermeliyiz" dedi.

Başka bir sığınmacı Ahmed Karim ise, Musul'un sınırlarından getirdiği etleri satıyor. "Eti Musul'dan getirdik, Erbil'den gelen bir araba, verdiğimiz parayı Musul'a götürüyor, burada bizim için et alıyorlar ve getiriyorlar, küçük bir komisyon alıyorlar, Allah'a' şükrediyoruz. İşlerimiz iyi "dedi.

Fakat ticaret yapmayan veya ekstra para kazanma imkânı olmayanlar için kamp hayatı zor.

Kokjali'yi ailesiyle birlikte terk eden dokuz yaşındaki Maher'in babası, "Çok sıkıntımız var, elektrik yok, yiyecek yok" diyor.

Birleşmiş Milletler 4 Ocak Çarşamba günü yaptığı açıklamada, günde 2 binden fazla "Iraklı'nın" Musul'dan kaçtığını söyledi. Birleşmiş Milletler'in Mülteciler Kuruluşu, son bir kaç gün içinde 12500'den fazla insanın göç ettğini, yaklaşık 1,5 milyonluk bir nüfusun da yerinden edilmiş durumda olduğunu söyledi.

Irak ordusunun Musul'daki zaferi, muhtemelen IŞİD'in kendine özgü halifeliği sona erdirecek. Ancak IŞİD de boş durmayarak Bağdat gibi şehirlere saldırılara devam edecek.

Tıkla oku: Arap Vali: Hiçbir Arap ülkesi yardım etmedi! Kürdistan ve Barzani Vakfı olmasaydı çoğu ölecekti!
Musul'lu Mültecilerin İçinde Bulunduğu Durum ve Normalleşme Arayışları Reviewed by ZEReditor I on 10.1.17 Rating: 5 Musul'un doğu eteklerinden yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Khazer (Hazır) kampının (Kürdista...

Hiç yorum yok:

8 yorumlama seçiminden birini seçerek yorum yapabilirsiniz. En kolayı; YORUMLAMA BİÇİMİ'nden ADI / URL seçimine tıklayın. AD bölümüne sizi ifade eden bir ad yazın URL bölümünü boş bırakabilirsiniz, veya sosyal medya hesabınızın adresini yazabilirsiniz. YORUM YAZIN ÇÜNKÜ DÜŞÜNCELERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR, OKUYUCULAR HABER OKURKEN FARKLI GÖRÜŞLERİ DE MERAK EDİYOR.

Ads[no]

Haberler, Musul Operasyonu, Musul, Rakka Operasyonu, Rakka, Fırat Kalkanı, Operasyon, Fırat'ın Gazabı,Son Dakika, güncel, spor, eğitim, magazin, Türkiye, Kürdistan, Kürtler, Barzani, Futbol, Basketbol, Dersler, Film, Sinema, Dizi, İzlemek, İzle, Peşmerge, PKK, YPG, KDP, PYD, YNK, Goran, AKP, DAEŞ, IŞİD, DAİŞ, Terör, Çatışma, Savaş gibi konular Zernews'te yayınlanıyor.

Diller, Kürt ve Kürtler, dil, kültür, sanat, Kürt dili, Kürt Kültürü, Kürt edebiyatı'nın yanı sıra Erbil, Duhok, Süleymaniye, Diyarbakır, Mahabad, Qamişlo, Rojava, Kuzey, Güney, Rojava, Batı, Doğu, Rojhilat Kürdistanı haberleri ve makaleler, yazılar ZERnews web sitesi'nde yayınlanıyor.

Nerinaazad, ANF, ANHA, Kurdnewshaber, Rudaw, K24, Kurdistan24, Bashaber, Bas-Haber, Basnews, CNN, NTV, Rojnews, Nuçe TV, Mednuçe, Denge TV, ZER TV, Zer, Azernews, War TV, Warmedia, Waar, TV, Canlı Yayın, Video ile ilgili konular ZERnews'te.

Beluc, Beluclar, Belucistan, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Ortadoğu, Batı, Avrupa, Amerika, ABD, Asya, Afrika, Filistin, İsrail, Suriye, İran, haberlerini okumak için bizi takip edin.

Teknoloji, telefon, bilgisayar, kulaklık, dijital dünya, Facebook, Twitter, Google+ , Insragram ile bizi takip edebilirsiniz.